'Dünya nüfusunun yüzde 80'ine ulaşıyoruz'

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yoluyuz. 124 ülkeye, 306 şehre uçuyoruz. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 80`ine ulaşıyoruz." dedi.

'Dünya nüfusunun yüzde 80'ine ulaşıyoruz'
'Dünya nüfusunun yüzde 80'ine ulaşıyoruz'
GİRİŞ 20.02.2019 17:37 GÜNCELLEME 20.02.2019 17:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ekşi, Erciyes Üniversitesi ile Mimarlar ve Mühendisler Grubu  tarafından Turizm Fakültesi Prof. Dr. Cengiz Utaş Konferans Salonu'nda düzenlenen  "Hayal Edince" adlı konferansta, THY'nin gelişimi hakkında bilgi verdi. THY'nin 1933 yılında kurulduğunu belirten Ekşi, o dönem 5 uçağın  olduğunu anımsatarak ilk yurt dışı uçuşun Selanik'e yapıldığını söyledi.
 
Ekşi, Türkiye'nin şuanda kendi İHA'sını yapan ve bunu dünyaya satan  nadir ülkelerden biri olduğunu, bunun küçük bir şey gibi gözükebileceğini ancak  önemli bir işleve sahip olduğunu aktardı.
 
Uçuşların yüzde 50'sinin Avrupa'ya yapıldığını anlatan Ekşi, "Dünyanın  en çok ülkesine uçan hava yoluyuz. 124 ülkeye, 306 şehre uçuyoruz. Dünya  nüfusunun neredeyse yüzde 80'ine ulaşıyoruz. Afrika'da yine en çok ülkeye uçan  hava yoluna sahibiz. Afrika açılımından sonra Türkiye Afrika'nın dünyaya bağlantı  noktası haline geldi. Afrika'dan bir cumhurbaşkanı Türkiye'ye geldiğinde ilk  talebi Sayın Cumhurbaşkanımızdan 'THY bize sefer koysun' diyor. Çünkü onları alıp  124 ülkeye dağıtabilme yeteneği var." diye konuştu.

"Dünya THY'nin kanatları altındadır"
 
Türkiye'nin havacılıkta stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayan  Ekşi, 5 saatlik dar bölgeyle 38 ülkeye uçuş yapılabildiğini bildirdi. Ekşi, İstanbul Havalimanının neden büyük yapıldığına dair sorular  olduğunu aktararak, şunları kaydetti:
 
"Dünyanın en önemli ve en kolay aktarma merkezi olacak bir ülkeden  bahsediyoruz. İleride bu talebe cevap verebilecek bir altyapınızın olması  gerekiyor. Geniş gövdeli uçaklarımızla şuanda 84 ülkeye uçuş yapabilen bir THY  var. Biz şöyle diyoruz 'Dünya THY'nin kanatları altındadır' dünyayı hakikaten  kapsıyoruz. Biz buna neden önem veriyoruz? THY'nin uçtuğu yerlerde Türkiye  bilinirliği artıyor. Biz sadece yolcu taşımıyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin  kültürünü oraya taşıyoruz. Oradaki insanlar Türkiye'ye gelmeye başlıyorlar. Biz  kültür, turizm, iş taşıyoruz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kayseri Bilal Ekşi
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
    kalite düstü ama
    Cevapla