'Develi Cıvıklısı' 500 yıldır lezzetini koruyor

Kayseri'de Erciyes Dağı eteklerindeki Develi ilçesinde yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip pide çeşidi 'Develi Cıvıklısı', ilk günden bu yana aynı lezzeti ve özelliğini korumaya devam ediyor.

'Develi Cıvıklısı' 500 yıldır lezzetini koruyor
'Develi Cıvıklısı' 500 yıldır lezzetini koruyor
GİRİŞ 17.02.2019 10:13 GÜNCELLEME 17.02.2019 10:15
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan 2008 yılında alınan 'coğrafi işaret tescil belgesi' ile yapımı sürdürülen 'Develi Cıvıklısı', parça etin çift bıçak altında kıyılarak küçük parçalara ayrılması, etin yağının da çift bıçak darbeleriyle 'cıvıtılması' ile yapılıyor. Erciyes Dağı eteklerinde yetiştirilen koyun ve danaların etinin, 1 gün boyunca dinlendirilip pişirilmesiyle hazırlanan, domates ve biber eklenmesiyle tamamlanan 'Develi Cıvıklısı', yıllardır bölgede en çok tercih edilen tatlar arasında olması özelliğini koruyor. Yavuz Sultan Selim döneminde adına ferman yazıldığı rivayet edilen ve 500 yıllık geçmişe sahip pide çeşidi, yüzyıllardır orijinalliği korunarak nesilden nesile aktarılıyor.

 

 

'Develi Cıvıklısı' ustası Ahmet Tokluoğlu, 32 yıldır bu işle uğraştığını söyleyerek, "Develi'ye has bir lezzet olduğu için kendi hayvanlarımızdan elde ettiğimiz etlerle, kendi yöremize ait unumuzla yapmış olduğumuz bir üründür. Türkiye genelinde Develi'ye ait olan bu lezzet Develi Belediyesi'nce patenti alınarak tescillenmiştir" dedi.

 

 

'KAYSERİ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ADANA'DAN MİSAFİRLERİMİZ GELİR'

'Develi Cıvıklısı'nın hamurun ekşisi, etin bayatı ve malzemenin eskisini kabul etmediğini söyleyen Tokluoğlu, şöyle konuştu: "Eti taze olmalı, günlük doğranmalıdır. Cıvıklı'nın eti kesinlikle makinede çekilmez; çünkü etin suyunu çıkarıyor. Onun için genelde bıçakla doğranması lazım. Eti doğradıktan sonra 1 gün eti dinlendiririz. Et, dinlenme sırasında ağlar. İçindeki kan boşalır. Sadece 1 gün dinlendirildikten sonra domatesimizi ve biberimizi doğrarız, harç haline getiririz. Daha sonra eti hamurun üstüne dökeriz. 45 dakikada pişirilemeyen eti biz 5 dakikada pişiriyoruz. Develi'de 28 tane cıvıklı salonu var. İlginin nasıl olduğunu siz düşünün. Kayseri, Nevşehir, Niğde veya Adana'dan misafirlerimiz gelir." 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Vali 9 ay önce Şikayet Et
  Abi bizim Konya nin etliekmegi her yer kopyaliyor böyle olmaz.
  Cevapla
 • Hadi 9 ay önce Şikayet Et
  Ben kocaeliliyim. Etli ekmeginiz listenin sonu olur ancak. Sivas ınki cok daha iyi.
  Cevapla
 • erbat 9 ay önce Şikayet Et
  develi civiklisi kiymadan yapilmaz kusbasidan yapilir etli ekmegi biz kayseride kıymalı diyoruz sadeci hamuru kisa ayriyeten 4 saat sonra atilacak bir sey dünyanın en lezzetlisi olsa nolacak
  Cevapla
 • Çiftçi 9 ay önce Şikayet Et
  Yorumcu arkadaşlar, yanlış biliyorlar bizim buralarda yıllardır yapilir.biz bıçak arası deriz bizim buralardan gitmedir.konya ve civarı bu işin erbabidir.
  Cevapla
 • xyz 9 ay önce Şikayet Et
  kayseriye gittigimizde meshur diye develiye gidip denedigimiz kir pidesinin degisik versiyonu gibi birsey oldugunu gordugumuz bunun nesi bu kadar meshur diye dusunduren hamur isi
  Cevapla
 • emrehan 9 ay önce Şikayet Et
  Sivasta hergün yediğimiz etli ekmek bu baba heryerde yiyebilirsiniz
  Cevapla
 • 79mayıs 9 ay önce Şikayet Et
  kayseride yemediginiz belli oluyor... simdi buralarda olsa da yesek... nefisss... yanina da bol köpüklü ayran...
  Cevapla
 • Zarali 9 ay önce Şikayet Et
  5 cm kalınlığında hamuru yiyor sonrada civikliya cevap veriyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle