Ucu bucağı görünmüyor! Geceden kuyruğa girdiler...

Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 1000 işçi için sabah başlayacak başvurular öncesi İş-Kur önünde toplanan yaklaşık bin kişi, gece saatlerinden sıraya girdi. Ereğli ilçesi ve Bartın'daki İş-Kur önünde de aynı manzara vardı.

GİRİŞ 12.02.2019 07:19 GÜNCELLEME 12.02.2019 08:38
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ya ilk etapta 1000, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermesinin ardından çalışmalarını tamamladı.

 

Başvuruların, 12 Şubat mesai saatinden itibaren başlayacağı duyuruldu. İş-Kur, başvuruların ildeki bütün ilçe ve belde belediyelerinde, internet ve ALO 170 hattından da yapılabileceğini duyurmasına rağmen, gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Ereğli ve Bartın'daki Çalışma ve İş Kurumu müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Kurum önlerindeki yaklaşık bin genç, sıraya girerek sabah olmasını beklemeye başladı. Üşüyen bazı gençler yanlarında getirdikleri battaniyelere sarıldı.

Bartın'da da benzer yoğunluk yaşandı. 1000 kişi içinden 200 kişilik kontenjanın ayrıldığı Bartın'da iş başvurusu yapmayı planlayan gençler, gece saatlerinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu önünde sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdu.

 

 

İŞ-KUR MÜDÜRÜ DEMİRSU: HİÇBİRİ MAĞDUR OLMAYACAK

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, sabah 08.30'da başlayacak başvuruların 18 Şubat gece 00.00'a kadar, hafta sonları dahil süreceğini söyledi.

Tüm personelin büyük bir gayret ile gençlerin mağdur olmaması için görevinin başında olacağını ifade eden Demirsu, "Buradaki gençlerimize nasıl başvuru yapabileceklerini anlattık. Hiçbiri mağdur olmayacak. Gerekirse ek gün talep ederiz yine kimseyi mağdur etmeyiz. Biz sık sık başvuru durumlarının duyurusunu yaptık. Gördüğünüz bu kuyruğun tamamını işsiz olarak nitelendirmeyelim. Çünkü bir çoğu ile görüştüğümüzde izin alma problemi olduğu için geceden kuyruğa girdiklerini söylediler. Bir çoğunun işi var diye düşünüyorum ancak özel sektörden kamuya geçmek istiyorlar. Daha iyi şartlarda çalışmak adına belki bu başvuruda bulunuyorlar." dedi. Demirsu, kuraların ise 2-3 Mart'ta noter tarafından çekileceğini ifade etti.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
İŞKUR
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Ali işiten 8 ay önce Şikayet Et
  Kişi başına ZARARI 100.000-Tl olan Şirkete bu işçi alımı niye ? Herbirine muayyen işsizlik mıaaşı verilse, daha randımanlı olmaz mı, acaba ?
  Cevapla
 • suat 8 ay önce Şikayet Et
  bence bu çağda yeraltındaki cankaybı olabilecek işlerde ve ağır işlerde, robotlar/makineler çalıştırılmalı. yazık bu insanlara.
  Cevapla
 • madenci 8 ay önce Şikayet Et
  burda ise girmek icn siraya girerler. maalesef arkadaslarin yuzde onu ise gelmemek icin surekli rapor mazeret acilden giris yaparak yevmiye alma pesinde
  Cevapla
 • Işsizlik cok 8 ay önce Şikayet Et
  Sağlık bakanlığı güvenlik alimi yapacağıni açıkladı geçen ocak ayinda Türkiye genelinde 1000 Guvenlikci alacağını söyledi bu ilana yaklaşık 15bin kişi başvurdu
  Cevapla
 • Safa 8 ay önce Şikayet Et
  İnternette neden başvurmuyorlar acaba? Her işini internetten yapan vatandaş adeta kuyrukta zevk alıyor anlaşılan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle