Kredi kartı borcunu ödemeyenler dikkat! Yargıtay'dan flaş karar

Yargıtay kredi kartlarına yönelik bankaların lehine karar verdi. Kredi kartı borcunu ödemeyenler için haciz yolu açılmış oldu.

Kredi kartı borcunu ödemeyenler dikkat! Yargıtay'dan flaş karar
Kredi kartı borcunu ödemeyenler dikkat! Yargıtay'dan flaş karar
GİRİŞ 09.02.2019 13:00 GÜNCELLEME 09.02.2019 13:01
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Kredi kartı üyelik sözleşmesi kapsamında tahsis edilen kredi kartı borcunun ödenmemesi üzerine harekete geçen banka, gönderilen hesap kat’ı ihtarından sonuç alamayınca çareyi haciz yoluna gitmekte buldu. Mahkemenin reddettiği bankaya müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek Mahkeme, hesap kat’ı ihtarnâmesine rağmen borcunu ödeyemeyenler hakkında ihtiyâtî haczin önünü açtı. 

Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, 'İçtihat Metni' özelliğindeki kararıyla, hesabın kat’ edilmesi ( kapatılması-kesilmesi) ile muaccel olan (ödenecek hale gelme) banka borcu tartışmalarını yeni bir boyut kazandırdı. Kredi kartı müşterisinin borcunu ödememesi üzerine harekete geçen banka avukatı, hesabı kat’ edip alacaklıya ihtarnâme gönderdi. Bundan sonuç alamayan banka şubesi, borçlunun taşınır ve taşınmazları ile 3. kişilerdeki hak ve alacaklarının ihtiyâten haczini talep etti. 2. Tüketici Mahkemesi, bankanın bu talebini hesap kat’ı ihtarının borçluya tebliğ edilmediği ve sözleşmede de adres bulunmadığı gerekçesiyle geri çevirdi. Banka avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 19. Hukuk Dairesi girdi. Emsâl bir karara imza atan daire, bankanın haklı olduğuna hükmetti. Oy birliğiyle alınan kararda şöyle denildi:

"Dosya kapsamından anlaşıldığına göre kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeniyle hesap kat’ edilmiştir. Hesabın kat’ edilmesi ile alacak muaccel olduğundan ihtiyâtî haciz şartları oluşmuştur. Bu durumda ihtiyâtî haciz talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi doğru olmamıştır. Belirtilen gerekçeye binâen kararın bozulmasına, peşin harcın istek halinde temyiz eden ihtiyati haciz talep edene iâdesine oy birliğiyle karar verildi."

HESAP KAT’I

Banka nezdindeki hesap ya da hesaplarınızın dondurulduğunu bildiren, mevcut borçlarınızı 3 veya 7 gün içinde (kredinin türüne göre değişir) ödemenizi talep eden bankanın noterlik vasıtasıyla keşîde ettiği ihtarnâmedir. Kanunî süresi içerisinde içeriğine itiraz edilmeyen bir ihtarnâme icra ve iflas kanununun madde 68/b kapsamında değerlendirileceğinden itirazın kaldırılması davası açılmasını sağlayacak belgelerdendir.

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Karttaki parayi bedava gibi harcarsan olacagi bu ayagini yorganina gore uzat
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  hiç bir zaman vatandaşın alehine bir karar vermedi şaşırmadık
  Cevapla
 • Omer 5 ay önce Şikayet Et
  Kredi borçlarını bankaları ödemeyenlere icra yoluyla alıyordu banka bu konu başka sanırım kimseye zorla para kart vermiyo ben isitime engelliler ARHAVİ YERI
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Allah hiç bir insani bu faiz lobisinin içine düşürmesin
  Cevapla
 • Alis 5 ay önce Şikayet Et
  Kimse meraklı değil faize karta,gelir az ekmeğide kartla lıyoruz her eve en az 6 bin girmeliki gören faiz kalıyor mu.
  Cevapla
 • kuksol 5 ay önce Şikayet Et
  zaten kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeyenlere icra yoluyla alıyordu banka bu konu başka sanırım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle