İşsiz vatandaşa 20 bin lira limitli kredi kartı

Türkiye’de kişi başına 3 adet kredi kartı düşerken, 32 milyon kişinin ise kredi kartı borçlusu olduğu ortaya çıktı.

İşsiz vatandaşa 20 bin lira limitli kredi kartı
İşsiz vatandaşa 20 bin lira limitli kredi kartı
GİRİŞ 25.01.2019 11:25 GÜNCELLEME 25.01.2019 11:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bankaların kredi kartı verirken tüketicinin gerçek gelirine göre bir ayarlama yapmadığına vurgu yapan Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, işten çıkartılmış bir işçinin kredi kartına 20 bin lira limit verildiğine dahi şahit olduklarını söyledi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartı şikayetleriyle ilgili bilgi verdi.

Bankalar arası kart merkezi verilerine göre 2017 yılında 62 milyon 500 bin kredi kartının mevcut olduğunu kaydeden Yılmaz, ''Memleketimizde 20 milyon hane var, bu haneleri kredi kartlarıyla karşılaştırdığımızda her haneye 3 tane kredi kartı düştüğünü görmekteyiz. Bankalar arası kart merkezi verilerine göre 2017 yılında kredi kartıyla 606 milyar harcama yapılmış. Yapılan alışverişlerin sektörlere göre ilk 3 dağılımına baktığımızda kredi kartıyla 128 milyar market ve alışveriş merkezleriyle ilgili harcama yapıldığı görülmekte. 61 milyarlık akaryakıt harcaması ve 55 milyar lira ise giyim sektöründe alışveriş yapılmış. 2 milyona yakın kişi borç sebebiyle takipte. 32 milyon üzerinde kredi kartı borçlusunun olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

İşten çıkarılmış işçinin kartına 20 bin lira limit

Yılmaz, "Ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı içinde yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğu kredi kartıyla hayata tutunmaktadır. Banka ve kredi kartları yasasına göre kredi kartı veren bankalar müracaat eden tüketicinin gerçek gelirine göre ilk yıl için iki katını, ikinci yıl için 4 katını geçiremez. Bizim derneğimize gelen şikayetlerde, işten çıkartılmış bir işçinin kredi kartına 20 bin lira limit verildiğine şahit olduk. İşi olmayan veya asgari ücretle çalışan bir kişinin 20 bin liralık bir limiti varsa, hiçbir planlama ve doğru harcama bu kişiyi kurtaramaz. Bankalar kişinin gerçek bilgi ve belgelerine dayalı bir limit koymadığı müddetçe duvara toslamak kaçınılmaz. Tüketiciler 2000 yılından bugüne kadar 2-3 kez yapılandırmayla karşı karşıya kaldı. Kredi kartı borçlanmalarının banka üzerinden yapılandırılması gündemde” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
KREDİ KARTI işsizlik
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Erkan 7 ay önce Şikayet Et
    Bankalara ceza yazilsin avrupa avrupa diyorlar orda neyse burdada aynisi olsun.ayip yazik günah insanlari soyuyorlar yillardan beri
    Cevapla