Aksaray İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

2019 Yılı Ocak ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali Ali Mantı Başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Aksaray İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı
Aksaray İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı
GİRİŞ 24.01.2019 01:23 GÜNCELLEME 24.01.2019 01:23

Toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Türkcan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş ile kurul üyeleri katıldı. 

Vali Ali Mantı yaptığı açıklamada; Aksaray’ın istihdam konusunda dengi illerle değerlendirildiğinde iyi durumda olduğunu söyledi. 

Aksaray’ın konumu itibariyle daha iyi durumda olabileceğini belirten Vali Ali Mantı; “Ülkemizde, ilimizde daha çok istihdam oluşturmamız lazım. Kurumlarımız işbirliği ve koordinasyon içerisinde güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Üretime istihdama katkı sunmak adına hep birlikte çalışmaya gayret ediyoruz, edeceğiz” dedi.

2018 yılında Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında Aksaray’da sağlanan başarılı çalışmaların ve yakalanan hedeflerin 2019 yılında da devam edeceği belirtilen toplantıda Çalışma ve İş Kurumu Aksaray İl Müdürü Mahmut Akkuş tarafından 2018 Yılı İşgücü Eğitim Planına istinaden yapılan faaliyetler ve İl İstihdam Denetim Kurulunun program dâhilinde yaptığı denetimleri hakkında kurula bilgi verildi. 

Aksaray’ın 2018 yılında Türkiye genelinde en fazla kadın istihdamında Türkiye 4.sü,  genç işe yerleştirmede Türkiye 10.su,  engelli işe yerleştirmede Türkiye 7.si, yükseköğrenim mezunu işe yerleştirmede Türkiye 4.sü, engelli ve eski hükümlü hibe projesinde ise Türkiye 1.si olduğunu ifade eden Akkuş,  İşbaşı eğitim programı kapsamında 1.100 kişinin istihdam edildiğini, Toplum Yararına Program kapsamında 2.237, açık iş işe yerleştirmede ise 4.500 kişi işe yerleştiğini söyledi. 

Toplantıda çocuk işçiliği ile mücadele, işgücü piyasası analiz raporu, geçici mevsimlik tarım işçileri ve engelli ve eski hükümlülere hibe destekleri konuları görüşüldü. 

Kanal 7 Aksaray/Abdülkadir Ay  

YAZDIR