İŞKUR'dan 77 TL günlük cep harçlığı! 2019 İşbaşı Eğitim Programı maaşları...

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalışanlara verilen tutar 2019 yılı itibari ile zamlandı. Peki İŞKUR’un 2019 cep harçlığı ne kadar oldu? İşte İşbaşı Eğitim Programı hakkında merak edilenler...

İŞKUR'dan 77 TL günlük cep harçlığı! 2019 İşbaşı Eğitim Programı maaşları...
İŞKUR'dan 77 TL günlük cep harçlığı! 2019 İşbaşı Eğitim Programı maaşları...
GİRİŞ 05.02.2019 14:27 GÜNCELLEME 05.02.2019 14:27
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye çapında en çok istihdam sağlayan kurumların başında gelen İŞKUR geçen yıl 1,2 milyon kişiye iş kapısı açtı. 2019 yılında da projelerine, personel alımlarına hız kesmeden devam ediyor. İŞKUR tarafından nitelikli personel yetiştirilmesi maksadıyla yürütülen İşbaşı Eğitim Programı dahilinde alınan ücrete 2019 yılı itibari ile zam geldi. Peki İşbaşı Eğitim Programı nedir? 2019 günlük cep harçlığı ne kadar? Detaylar haberimizde...

 

2019 İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI GÜNLÜK CEP HARÇLIĞI TUTARI

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kapsamında her gün binlerce personel alımı yapılmaktadır. İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı dahilinde işe alınan vatandaşlara verilen günlük tutar da zamlandı. Buna göre; katılımcı zaruri gideri günlük 77,70 TL, öğrenciler için 58,27, işsizlik ödeneği alanlar için ise 38,85 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar kişilerin banka hesabına yatırılmaktadır.

 

Bunun haricinde sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacaktır.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI ŞARTLARI NELER?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 15 yaşını tamamlamış olmak,

- İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

- Emekli olmamak,

- Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

- Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma

- İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

- Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanacaktır.

Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir.

YORUMLAR 1
  • CEMAL 8 ay önce Şikayet Et
    bu kapsamında Trabzon var mı başvurular ne zaman başlıyor ..
    Cevapla