Zamlı sözleşmeli er ve erbaş maaşları kaç TL? (2019)

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan, yurdumuzu içeride ve dışarıda en iyi şekilde koruyan sözleşmeli er ve erbaş maaşları her dönem merak edilmektedir. Peki 2019 sözleşmeli er ve erbaş maaşları ne kadar?

Zamlı sözleşmeli er ve erbaş maaşları kaç TL? (2019)
Zamlı sözleşmeli er ve erbaş maaşları kaç TL? (2019)
GİRİŞ 14.02.2019 17:12 GÜNCELLEME 14.02.2019 17:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ülkemizin bekası ve güvenliği için içeride dışarıda, doğuda batıda, her türlü hava koşullarında görev yapan sözleşmeli er ve erbaşlar belli bir ücret karşılığında istihdam edilmektedir. Sözleşmeli er/erbaşlar, düzenli orduya geçiş sürecinde her dönem yoğun başvuru yapılan belli başlı meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu yüzden zorluğu kadar aldıkları maaşlarda merak edilmektedir. Peki 2019 yılı itibari ile sözleşmeli er - erbaş maaşları ne kadar? İşte yeni zamlı maaşlar...

 

SÖZLEŞMELİ ER - ERBAŞ NEDİR?

Sözleşmeli er veya erbaş olarak görev yapacak kişiler, 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre görevlerini yapmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz şartları ve aşamaları geçenler göreve başlayabilirler. İlk olarak sözleşmeli er ve erbaş adayları kabul edildikleri takdirde ön sözleşme ile beraber askeri eğitime alınırlar. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kişilere 3 ile 4 yıl arasında sözleşme yapılır. Sözleşme süresi bitmeden sözleşmeli er ve erbaşlar tek taraflı olarak bu sözleşmeleri fesh edemezler.

Sözleşmeli er rütbesi ile en az 2 yılı tamamlayan olan kişiler, eğer şartları sağlıyorsa ve kadrolar uygunsa sözleşmeli onbaşılığa, burada en az 2 yılını tamamlayıp şartları sağlayanlar çavuşluğa terfi eder.

Aynı zamanda sözleşmeli er ve erbaşlar 3 yıl görev yaptıktan sonra gerekli şartları sağlıyorsa ve kadrolar uygunsa uzman erbaş veya astsubaylığa geçiş yapabilirler. Aynı zamanda bu görevde en az 7 yıllık görev süresini tamamlayan kişiler, nitelik belgeleri de uygunsa kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara Milli Savunma Bakanlığı’nın belirleyeceği usul ve şartlar çerçevesinde atanabilirler.

2019 sözleşmeli er/erbaş maaşları

2019 SÖZLEŞMELİ ER-ERBAŞ MAAŞLARI KAÇ TL?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bağlı olduğu MSB bünyesinde görev alan sözleşmeli er erbaşların 2019 maaşları belli oldu. Buna göre; batı illerinde görev yapanlar 3,750 TL civarında, doğuda görev yapanlar ise 4,000 TL - 4,500 TL arasında ücret almaktadırlar. Bu tutarlara eş-çocuk yardımı, operasyon görevleri gibi ekstra ücretler eklenmemiş olup, ham maaşlardır.

 

SÖZLEŞMELİ ER-ERBAŞLARIN HAKLARI

Sözleşmeli er erbaşların yemek - yatak gibi ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz karşılanır. Yükümlü er ve erbaşlarla benzerlik gösterse de sözleşmeli er erbaşlar görevleri karşılığında maaş alırlar. Sözleşmeli erlerin normal çalışanlar gibi yıllık izinleri ve mazeret izinleri vardır.Sözleşmeli erlerin 30 günü yıllık izin 15 günde mazeret izni vardır. Toplamda 45 gün izni vardır. Ekstra yakınlarının vefatları durumunda 10 günlük mazeret izni vardır. Sözleşmeli er erbaşların hafta içi mesai bitiminde evlerine gitme hakları yoktur. Hafta sonları izin kullanma haklarına sahiptir.

YORUMLAR 4
 • salih akın 6 gün önce Şikayet Et
  sözleşmelier baş vuruyapmak itiyorum
  Cevapla
 • askerbey 1 hafta önce Şikayet Et
  doguda yapanlara 5000 olsa batıda farketmz batı kolay dogu zor
  Cevapla
 • Ahmet Ali Şahin 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizim zamanımızda yoktu böyle bir uygulama onlara helal dır..
  Cevapla
 • isimsiz 2 hafta önce Şikayet Et
  aslında daha fazlasını hakediyorlar bu yiğitlerde devlet sağ olsun inşaallah 5000 den aşağı olmaz batı da görev yapan mücahitlerimiz
  Cevapla