Avrupa Türkiye'nin projesine hayran kaldı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Berlin'de katıldığı konferansta Türkiye'de tarım teknolojisiyle ilgili projeleri anlattığını belirterek "Dünyada bir ilk olduğunu duyunca birçok AB ülkesi dahil olmak üzere hepsi bu konuyu çok hayranlıkla ve 'Bu konuları bize de anlatır mısınız' diye karşıladılar." dedi.

Avrupa Türkiye'nin projesine hayran kaldı!
Avrupa Türkiye'nin projesine hayran kaldı!
GİRİŞ 20.01.2019 09:11 GÜNCELLEME 20.01.2019 09:11
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Pakdemirli, Almanya'nın başkenti Berlin'de 11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu kapsamında düzenlenen Tarım Bakanları Konferansına katıldıktan sonra Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde Türk basın mensuplarına ziyareti değerlendirdi.

 

 

Konferansa, Almanya Federal Cumhuriyeti Gıda ve Tarım Federal Bakanı Julia Klöckner'in daveti üzerine katıldıklarını aktaran Pakdemirli, çok kısa da olsa Almanya Şansölyesi Angela Merkel'le görüşme imkanı bulduklarını söyledi.

Konferansta Alman Bakan Klöckner ile ikili görüşme yaptıklarını ve Tarım Yürütme Komitesi'nin oluşturulmasıyla ilgili mutabakat zaptı imzaladıklarını anlatan Pakdemirli, tarım ve kırsal alanda yapısal değişikliklerle ilgili bir konferansa da başkanlık ettiğini ifade etti. Pakdemirli, şöyle devam etti:

 

 

"Bu konferansta da bizim Türkiye'de yaptığımız pilot projemizi, teknolojiyle ilgili olan çok değerli projemizi anlatma fırsatımız oldu. Dünyada bir ilk olduğunu duyunca birçok AB ülkesi dahil olmak üzere hepsi bu konuyu hayranlıkla ve 'Bu konuları bize de anlatır mısınız' diye karşıladı. Biz de birçok konuda işbirliği yapabileceğimizi, özellikle tarım ve  hayvancılık alanındaki önemli projelerimizi de paylaşmaya hazır olduğumuzu bu arkadaşlara anlattık."

"15 ülkeye gitseniz bu kadar işi halledemezdiniz"

Pakdemirli, oldukça yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdiğini, Japonya, Belarus, Çin, Ukrayna, Gürcistan, Kosova, Romanya, Slovenya ve Güney Sudanlı yetkililerin yanı sıra AB Tarım, Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseriyle temaslarda bulunduğunu dile getirdi. Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Bu akşamki yemekte de Fransa ve Hollanda ile görüşüp seyahatimizi tamamlamış olacağız. Bu tarz seyahatleri bu anlamda çok önemsiyorum. Çünkü 15 tane ülkeye gitseniz bu kadar işi halledemezdiniz. Bu kadar bakanın olduğu yerde üst düzey delegasyon olduğu ve uluslararası organizasyonun olduğu yerde bunların hepsiyle görüşme fırsatı yakaladık. Türkiye adına, tarım adına, hayvancılık adına, ormancılık adına ve sulama adına birçok konuda mevkidaşlarımızla görüştük, fikir birliğine vardık, fikir alışverişinde bulunduk. Karşılıklı yardım taahhüdünde bulunduk. Bu anlamda ben bu görüşmeleri çok olumlu değerlendiriyorum."

Diğer ülke temsilcileri tarafından ilgiyle karşılanan projelerin başında, yerli teknolojiyle üretilen elektronik küpelerin büyükbaş hayvanlarda kullanılmasına yönelik test çalışması geliyor. Elektronik küpelerle hayvanların kızgınlık dönemleri, günlük yaşamı, takip, sayım ve kesim gibi konulardaki verilerine anında ulaşılabilecek.  

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 6
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Gülmekten kendimi alamıyorum nedense
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Sizinle dalga gecmisler biz hala karadizen tarim yaparken adamlar hersey in en ileri teknolojisini kullaniyor sizinle iyi dalga gecmisler
  Cevapla
 • Yakub 7 ay önce Şikayet Et
  Projeleri anlatmaya gerek yok! Batının bizden çalmadığı şey neredeyse kalmadı. Biz yolumuza devam edelim inşaAllah. Türkiye neslimizin güçlü olması için gurbetcilere ciddi yatırım yapmalı. Bu sayede nesli tükenen Batıyı güçsüz hale getirmek Türkiyenin gücüne güç kuvvet katacaktır inşaAllah.
  Cevapla
 • Ghkjxf 7 ay önce Şikayet Et
  Ziyaaaa
  Cevapla
 • hakan 7 ay önce Şikayet Et
  Ziyaaaaaa gene devreleri yakmıssın ziyaaaaa :))
  Cevapla
 • ziya 7 ay önce Şikayet Et
  kısa... kesin ve etkili bir yorum...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle