Yanlış bağlanan emekli aylığına otomatik çözüm

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) otomasyona geçmeden önce bazı vatandaşlara bağlanan aylıkların, hatalı hesaplandığı gerekçesiyle kesilmesi uygulaması sona erdi. Prim gününün eksik olduğu sonradan tespit edilen kişiler, aylıkları kesilmeden eksik prim günlerini borçlanma veya isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemesi yaparak tamamlayabilecekler.

Yanlış bağlanan emekli aylığına otomatik çözüm
Yanlış bağlanan emekli aylığına otomatik çözüm
GİRİŞ 16.01.2019 08:04 GÜNCELLEME 16.01.2019 08:04
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı (Ombudsman) Şeref Malkoç, 1997’de emekli olan Mustafa Demirci’nin 20 yıl maaş aldıktan sonra 180 gün prim eksiği olduğu gerekçesiyle aylığının kesildiğini, kurumla görüşerek konuyu çözüme kavuşturduklarını söyledi. 

Geçmişte sık yaşanan bu sorunun SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nda kayıtların geçmiş yıllarda elle tutulmasından kaynaklandığı belirtildi. Kimi kişilerin sigorta primlerinin başka birisi üzerinde göründüğü, çok sık iş değiştirenlerin primlerinin aynı dosyada toplanması sırasında eksik giriş yapılabildiği kaydedildi. SGK otomasyona geçerken, geçmiş yıllara ilişkin tüm verilerin bilgisayar ortamına aktarıldığı, eksik prim günüyle emekli aylığı bağlananların da bu şekilde tespit edildiği ifade edildi.

Kanuna göre, SGK’dan yersiz ödeme yapılanlar haksız aldıkları parayı iade etmek zorunda. Hata vatandaştan kaynaklanırsa 
on yıla kadar, kurumdan kaynaklanırsa beş yıla kadar geriye dönük yersiz ödemelerin iade edilmesi gerekiyor.

 

 

OTOMATİK ÇÖZÜM

SGK, önceki yıllarda, prim günlerinin eksik olduğu sonradan tespit edilen kişilerin emekli aylığını kesip, son beş yılın maaşlarının iade edilmesini istiyordu. Ancak, SGK, 5 Aralık 2017 tarihinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, sorunu otomatik çözüme kavuşturdu. 
Yapılan değişikliğe göre, emekli aylığı bağlanmış olanlardan, prim ödeme gün sayısı şartının sigortalının kasıtlı veya kusurlu davranışlarından kaynaklanmayan nedenlerle yerine getirilmediği sonradan tespit edilenlere, eksik prim günlerini tamamlama hakkı sağlanacak.

 

 

EKSİK PRİMİ TAMAMLAMAK İÇİN ÜÇ SEÇENEK

Eksik prim günü bulunduğu sonradan ortaya çıkan emeklilere, eksik günleri tamamlamak için üç seçenek sunulacak. Seçenekler şöyle:

- Sigortalının öncelikle askerlik, doğum, yurt dışı borçlanma hakkı bulunup bulunmadığına bakılacak. Borçlanma hakkı olanlar, güncel asgari ücret üzerinden prim ödeyerek eksik günlerini tamamlayabilecek.

- Borçlanma hakkı bulunmayan veya borçlanmaya rağmen eksik günlerini tamamlayamayanlar, emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek bir işte çalışmışlarsa, bu çalışmaları eksik günlerine sayılacak. Örneğin, emekli olduktan sonra bakkallık yapan bir kişinin, 2016 yılına kadar sosyal güvenlik destek primi ödediği günler, eksik günlerine sayılacak. 

- Her iki kolaylıktan da yararlanamayanlara isteğe bağlı sigortalı veya tarım sigortalısı primi ödeme olanağı sağlanacak.

EMEKLİ AYLIĞINI ARTIRABİLECEK

Prim gününün eksik olduğu sonradan tespit edilen kişilerin emekli aylığı kesilmeyecek. Yeni düzenleme dolayısıyla bunların aylıkları da artabilecek. Askerlik, doğum veya yurt dışı borçlanması yaparak eksik günleri tamamlayanların aylıkları değişmeyecek. Fakat, sosyal güvenlik destek primi ya da isteğe bağlı sigorta primi ödemek suretiyle eksik günleri tamamlayanların emekli aylıkları, ödedikleri prim gününe bağlı olarak artacak.

PRİM, EMEKLİ AYLIĞINDAN DÜŞÜLECEK

Eksik günlerin tamamlanması için yapılacak ödemeler, emekli aylığından kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilecek. Ödemenin 24 ay içinde yapılması halinde faiz uygulanmayacak. 24 aylık sürenin dolduğu tarihten sonra yapılacak ödemelerde ise bu süre sonundan itibaren yasal faiz alınacak.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • milletin ferdi 5 ay önce Şikayet Et
  Burada sanki ceza kesiliyormuş gibi cezası memura, müdürüne kesilsin diye emeklinin primini bunlar ödesin diye yorumlar var. Memurun veya müdürünün kendi primini ödeyecek durumu var mı da başkasını da ödeyecek? Bu primi Devlet yada tüm çalışanların ödesin diyerek asıl haksızlığa yol açma durumudur. Bir defa burada memurun veya müdürün bir kastı ve çıkarı da olamaz. Dolayısıyla bu hataya bu ceza olmaz. Ayrıca Devletin veya memurunun hata yapmış olması birine hak doğurmaz, haksız kazanç kaynağı olamaz. Elbette hata varsa düzeltilmeli. Burada da düzeltilme yoluna gidilmiş, bu gayet normal. Eksik primi ödemek herhangi bir suçun cezası değil, sadece olması gerekenin geç de olsa yapılmasıdır.
  Cevapla
 • İSA 5 ay önce Şikayet Et
  Böyle aklı başında uygulamalara ihtiyacı var bu insanların. Memurun ya da bilgisayarın yaptığı hata yüzünden yıllarca prim ödemiş emekli olma hayali kururak emekli olan insanlara kabus olarak geri dönmemeli. Zaten çoğu insan bu aylıkla geçiniyor. yıllar sonra "kusura bakmayın yanlış hesaplanmış 10 yıllık 20 yıllık maaşı geri ödeyin" demek tam bir saçmalıktı. Hata olabilir. insan yapar bilgisayar yapar. bu şekilde akılcı çözümler sunulmalı....
  Cevapla
 • Demir Ersoy 5 ay önce Şikayet Et
  Burada suçlu tamamen devlet memurudur vatandaş neden pirim ödesin sen hesaplamış sın onaylamış sın emekli yapmışsın hile yok devlet kaynaklı hata vatandaşın suçu ne ?
  Cevapla
 • Zafer 5 ay önce Şikayet Et
  Bu prim hesaplamasını kim yapıyor da fatura mükellefe kesiliyor. Bu fatura o hesabı yapan kimse ona kesilmeli. Hak ve adalet bunu gerektirir.
  Cevapla
 • Erkan 5 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş degil yanlış yapan memur cezalandirilsin ve eksik primler varsa vatandaşı emekli eden memurdan veya müdürden alinsin bu para burada vatandas degil işini geregi gibi yapmayan memur sucludur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle