Bakanlık poşet uygulaması için harekete geçti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla plastik poşet kullanımının azaltılması için yerel yönetimlere genelge gönderildi. Belediyelerce, plastik poşetlerin yaygın kullanıldığı yerlerde vatandaşların bez torba, file gibi alternatif malzemelere kolay erişebilmesi sağlanacak.

GİRİŞ 11.01.2019 16:10 GÜNCELLEME 11.01.2019 16:42
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Dünya genelinde hassasiyetle üzerinde durulan plastik alışveriş poşetlerinin kullanımı sonucu oluşan görsel ve çevresel kirliliğin önlenmesi ve gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcılara ücreti karşılığı verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

 

 

Düzenlemeyle ülke genelinde 31 Aralık 2019'a kadar kişi başı yıllık plastik torba kullanımının 90'ı, 31 Aralık 2025'e kadar ise 40'ı aşmayacak şekilde azaltılması esas alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti'nin 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçim kampanyasında file ve bez torba kullanılacağını belirterek, plastik savaş açtıklarını bildirdi. 

 

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakan Kurum da bugün söz konusu uygulamaya dikkati çekmek için Bakanlığın Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünce belediyelere "plastik poşet" genelgesi gönderdi.

"Bez torba ve filenin vatandaşa doğrudan temini"

Genelgede, Türkiye'de yıllık 30-35 milyar plastik poşet kullanıldığını belirten Kurum, bunların kısa sürede atık haline geldiğini ve petrol bazlı olmaları sebebiyle doğaya zarar verdiğinin altını çizdi.

Bu bakımdan, ücretlendirilme yoluyla kullanılan poşet miktarının azaltılması ve ülkede geçen yıl 440 olan kişi başına düşen poşet sayısının bu yıl 90'a, 2025 için de 40'a indirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Bakan Kurum, genelgede şu ifadelere yer verdi: "Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamanın yeni başladığı bu dönemde tüketicilerde gerekli hassasiyetin oluşmasına yardımcı olunması, tüketicilerin uygulamaya daha kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve uygulamanın nihai amacına ulaşması amacıyla belediyenizce, özellikle plastik poşetlerin yaygın olarak kullanıldığı yerlerde pazarlar, marketler gibi çok kullanımlık bez torba, file gibi alternatif malzemelere vatandaşlarımızın kolayca erişebilmesi, bunların vatandaşlarımıza doğrudan temini ve dağıtımı yönünde gerekli çalışmaların yapılarak uygulamaya destek sağlanması hususunda gereğini rica ederim."

Bakan Kurum, ambalaj atıklarının kontrolüyle ilgili Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 8'inci maddesi ile belediyelere tevdi edilmiş görev ve yetkilerin icra edilmesi noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini de istedi.  

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 59
 • Vatandaş Rıza 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam plastik poşet kullanmayalım ama en azından bir alternatif olması gerekli. İtalya da poşet istersen para ile , poşet istemezsen ücretsiz kese kağıdı alternatif i var. Burda da böyle olmalı. Markete giriyorsun birkaç şey alıyorsun ya poşet alacaksın yada elinde getireceksin ne anladık biz bu işten?
  Cevapla
 • Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Halk olarak çocuklarımıza daha iyi bir çevre bırakmak için bu kampanyaya destek olmalıyız devlet de alternatif çözüm bulmalı bir an önce.
  Cevapla
 • Borki 1 yıl önce Şikayet Et
  Pet şişeler icin çozum bulun heryer ambalaj ve pet şişe
  Cevapla
 • Hadi bakanim 1 yıl önce Şikayet Et
  Secim çalışmalarında madem bayrak vs israfı olmayacak o zaman , secim çalışmalarında bez baskılı torbalarla hem seçmene ulaştırmalı hemde bez torba ve file için partilerce yarış halinde vatandaşa promosyon gibi dagitilmali
  Cevapla
 • enver 1 yıl önce Şikayet Et
  bir arkadaş doğru söylemiş; petler poşetlerden daha zararlı diye. niye petlerle ilgili bir çalışma yapılmıyor ki. Kaldı ki, genelde poşetlere günlük çöp konuluyor ve belediye zaten dağılmadan çöp kamyonuna alıyor. ya petler; orada burada geziyor...
  Cevapla
 • Tohat'li Yusuf... 1 yıl önce Şikayet Et
  aldigin 1 tlik pet suyun parasinin icinde geri donusum maliyeti de var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle