Türk-İş'ten Erdoğan'a ek zam mektubu!

Türk-İş yönetimi, kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin altışar aylık dönemler için yüzde 4 uygulanan ücret zam oranının yükseltilmesi talebiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yolladı.

Türk-İş'ten Erdoğan'a ek zam mektubu!
Türk-İş'ten Erdoğan'a ek zam mektubu!
GİRİŞ 09.01.2019 12:03 GÜNCELLEME 09.01.2019 12:15
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Genel Başkan Ergün Atalay ve Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar imzasıyla hazırlanan mektupta, 20 Kasım 2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 127'nci maddesi ile 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici 23'ncü maddeyle yapılan düzenleme neticesinde taşeron işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrolarına alındığı anımsatıldı.

 

 

Mektupta, söz konusu düzenlemenin, kapsamdaki işçiler ve aileleriyle birlikte toplumun önemli bir bölümünce olumlu karşılandığı belirtildi.

Kadroya alınan işçilere, 696 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeyle Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan ve en son toplu iş sözleşmelerindeki ücret, mali ve sosyal hakların uygulandığına dikkat çekilen mektupta, şu ifadelere yer verildi:

 

 

"Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan ve 31 Ekim 2020'ye kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümlerine göre ücret zammı altışar aylık dönemler halinde sadece yüzde 4 oranında olmaktadır. Aylık ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı, sorumluluk primi ile yıllık ödenen öğrenim, bayram yardımı benzeri ödemeler de düşük tutarda belirlenmiş ve üç yıllık dönem boyunca da sabit tutulmuştur. 2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleşmiştir.

Orta Vadeli Program'a göre, öngörülen TÜFE yıl sonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15,90 ve 2020 yılı için yüzde 9,80'dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi 'Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının iyileştirilmesidir."

Mektupta, başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere kapsam dışında kalan iş yerlerinde çalışan sınırlı sayıdaki işçinin de yapılacak benzer bir düzenlemeyle sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklediği de vurgulandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadrodan evvel asgari ücret üzerinden maaşınız belirleniyor ve enflasyondan etkilenmiyorduk. Şimdi ihalemiz iptal oldu, asgari ücretten bağımız koptu ve aylık 1000 TL ye yakın zararımız var. Bit olmasaydık 1000 TL daha fazla maaş alacaktık, keşke taşeron kalsaydık, BİT olmasaydık diyor insan.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel sektörde çalışanlar ne yapsın asgari ücret le Gemiyi kurtaran kaptan oh
  Cevapla
 • syp66 1 yıl önce Şikayet Et
  geç kalınmış bir karar herkese veriyorsan enflasyon farkı bizede verilmesi gerekir.
  Cevapla
 • kaptan 1 yıl önce Şikayet Et
  Nankör olmayın arkadaşlar ..Kadrolu olduk yetmezmi..Allah Reisimize uzun hayırlı ömürler versin...
  Cevapla
 • Mrd06 1 yıl önce Şikayet Et
  Buyur işte. Belliki ihtiyaç sahibi değil.
  Cevapla
 • Erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke kadroya almasaydı. Belediyelerde asgari ücrete endeksli idik, ve 2 katı maaş alıyorduk, şimdi neredeyse asgari ücretle aynı maaşı alıyoruz.
  Cevapla
 • hanzala 1 yıl önce Şikayet Et
  hak istemekle nankörlüğün alakası yok kardeş.eski kamu işçileri enflasyon farkını alıyor,en azından.enflasyon farkı verilmeli.enflasyon %20 zam %4
  Cevapla
 • Reis duy 1 yıl önce Şikayet Et
  Talep geç kalsada yerin de bu kadar zavallı davranılmasın bu işçilerr üç kuruşa talim etttikleri yeter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle