Türk Telekom'dan 2.7 milyarlık hamle

Türk Telekom, 500 milyon dolarlık (2 milyar 694 milyon 450 bin TL) tahvil ya da sukuk ihracı için SPK'ya başvuruda bulundu

Türk Telekom'dan 2.7 milyarlık hamle
Türk Telekom'dan 2.7 milyarlık hamle
GİRİŞ 08.01.2019 09:16 GÜNCELLEME 08.01.2019 09:16

Türk Telekom (TTKOM) Yönetim Kurulu, yurt dışında gerçekleştirilmek üzere 500 milyon dolar (2 milyar 694 milyon 450 bin TL) değerinde sukuk ya da tahvil ihracı yapılması kararı aldı. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, söz konusu borçlanma aracına ilişkin gerekli başvurunun Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) yapıldığı ve ihracın SPK'nın karar tarihinden itibaren bir yıl içinde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Türk Telekom tarafından KAP'a gönderilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

Şirketimiz Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 31. maddesinin 3. fıkrası ve Şirketimiz Esas Sözleşmesinin 7. Maddesi gereğince yetkisini kullanarak; Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı başta olmak üzere ilgili mevzuata uygun olarak gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi ve tamamlanması kaydıyla, tahvil ve/veya sukuk yapısında, toplam tutarı azami 500 Milyon ABD Doları eşdeğerine kadar (500 Milyon ABD Doları tutar eşdeğeri de dâhil olmak üzere), yabancı para ve/veya Türk Lirası cinsinden bir veya birden fazla yurt dışı sermaye piyasası borçlanma aracı ihracının Sermaye Piyasası Kurulu'nun bu konuda vereceği karar tarihinden itibaren bir yıl içinde halka arz edilmeksizin yurt dışında gerçekleştirilmesini kararlaştırmıştır. Bu karar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli izin başvurusu bugün yapılmıştır. Bu açıklamada sözü edilen tahvil ihracı ile ilgili olarak, piyasa koşullarındaki hareketlilik, ihraç sürecinde farklı ihtimallerin değerlendirilebilmesi ve/veya daha uygun piyasa koşulları oluşuncaya kadar olası bir öteleme nedenleriyle, konu ile ilgili çalışmalar tamamlanıncaya kadar Şirketimizin ve yatırımcılarımızın meşru çıkarlarının korunması amacıyla, SPK'nın II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ıncı maddesi kapsamında içsel bilginin açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir. Bu açıklama, erteleme sebeplerinin ortadan kalkması üzerine ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapılmaktadır.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
hamle
YAZDIR