Memurun gözü enflasyon rakamlarında

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü 3 Ocak Perşembe günü açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi.

Memurun gözü enflasyon rakamlarında
Memurun gözü enflasyon rakamlarında
GİRİŞ 02.01.2019 14:33 GÜNCELLEME 02.01.2019 14:56
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Perşembe günü saat 10.00'da duyuracak.

 

 

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yüzde 1,44 düşerken, temmuz-kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 10,64 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 3,5'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumunu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 3,5 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 7,14'ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

 

 

Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 4 zam verilecek.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018'nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,17 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • muammer 1 yıl önce Şikayet Et
  tahminin enflasyon -1,5 veya -2 çıkacak bütün anketler bunu gösteriyor. Hayırlısı bakalım.
  Cevapla
 • HamidiyeSüvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletimize zeval vermesin.Devletimiz güçlü olsun,ekonomimiz güçlü olsun gerisi daha rahat olur.Suriye'nin ırakın libyanin durumu ortada.Devlet guclü oldumu her şey düzelir.maaşlarda yükselir,alım gücüde yükselir,piyasalar ve ürünlere yapılan zamlarada devletimiz müdahele eder.Milletimizin refahida yükselir.
  Cevapla
 • milli 1 yıl önce Şikayet Et
  üç beş seneye kadar asgari ücretle memur maaşları eşitlenir..
  Cevapla
 • selçuk 1 yıl önce Şikayet Et
  herşey iki katı fiyatına cıkmışken bu enflasyon nasıl oluyorda %10 çıkıyor anlamış değiliz...
  Cevapla
 • Toroslu 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekliye askeri ücrete yapılan kadar zam yapılmalıdır askeri ücretin altın da emekli maaşı olmamalı emekli tekrar çalışmak zorunda kalmamalı ve böylece genç işsizlere iş imkanı sağlanır emekliler arasında ki farklılıklar kaldırılmalı 2000 öncesi 2000/ 2008/ sonrası sıtandart bir oran üzerinden kazançların taplamına bakılarak hesaplanmalıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle