Eczanelerde yeni dönem

Mezun olduktan sonra serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen eczacılar, 1 yıl süreyle "yardımcı eczacı" olarak eczanelerde çalışacak.

Eczanelerde yeni dönem
Eczanelerde yeni dönem
GİRİŞ 28.12.2018 14:32 GÜNCELLEME 28.12.2018 14:32
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), yardımcı eczacılık ile ilgili esasları içeren kılavuzu yayımladı.

 

 

Yardımcı Eczacı Yerleştirmesi ve Çalıştırılmasına Dair Usül ve Esasları içeren düzenlemeye göre, mezun olduktan sonra serbest eczane açmak veya serbest eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen eczacılar, 1 yıl süreyle "yardımcı eczacı" olarak eczanelerde çalışacak.

2013 ve daha sonraki yıllarda eczacılık fakültelerine giren öğrencileri kapsayan düzenlemeyle, yeni mezunların eczane açmadan önce "eczane eczacılığı" hakkında bilgi ve mesleki deneyim edinmeleri amaçlanıyor.

 

 

Ayrıca, eczacının hastalara verdiği hizmet kalitesinin ve süresinin artırılması, eczacı başına düşen hasta sayısının azaltılarak hastaların eczacılık hizmetlerinden daha etkili bir biçimde yararlanması hedefleniyor.

Yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen eczacı, çalışabileceği eczaneyi kendisi belirleyebilecek.

Eczacı, çalışacağı eczaneyi bulamaz ise bölge eczacı odasına başvuracak. Eczacı odası, müracaat sırasını dikkate almak suretiyle, eczanelerin ciro bilgisi ve reçete dağılımını da dikkate alarak yerleştirme yapacak.

Cirosu yıllık 2 milyon 300 bin lira ve üzerinde olan eczaneler yardımcı eczacı çalıştıracak.

Kılavuz yayımlanmadan önce serbest eczanelerde çalışmaya başlayanlar, yardımcı eczacılık süresini belgelendirecek ve çalıştıkları süre, söz konusu 1 yıldan düşürülecek.

Yeni mezun eczacılar, özel hastanelerde de yardımcı eczacı olarak çalışabilecek. Askerliğini hastanede eczacı olarak yapanlar da yardımcı eczacılık yapmış sayılacak.

Yardımcı eczacılar asgari ücretin en az 1,5 katı kadar ücret alabilecek. Alacakları maaş, eczacılarla aralarında yapacakları sözleşmeye göre belirlenecek. Yardımcı eczacılar ayrıca, eczanelerde ikinci eczacı olarak da çalışabilecek.

"Yardımcı eczacılık mesleğinin örnekleri"

Yardımcı eczacılık ile ilgili uygulamanın dünyada da örnekleri bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin pek çok eyaletinde yardımcı eczacılık uygulanıyor. Washington'da eczacılık mesleğini icra edebilmek için bin 500 saatlik staj zorunluluğu bulunuyor.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde fakülteden mezun olan eczacıların mesleğe atılmadan önce, eczanelerde, kamu hastanesinde veya hastanenin farmasötik departmanının gözetimi altında olan başka bir hastanede en az 6 aylık staj yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu süre 1 yıla kadar çıkabiliyor. "Yardımcı Eczacılık" konusu ile ilgili düzenleme, 2012 yılında 6197 sayılı "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun" da yapılan değişiklikle, Türk Eczacıları Birliğiyönetiminin önerisi ve desteğiyle getirilmişti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
eczane açmak
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • vys 11 ay önce Şikayet Et
  Tecrube kazanir.Isabetli
  Cevapla
 • derviş 11 ay önce Şikayet Et
  bu gençlerin önüne konan bir engeldir. Kim çalıştıracak bu genç eczacıları? Bunların sigortası maaşı az buz bir şey değil, hangi eczacı bu arkadaşları çalıştırmaya gönüllü olacak? Eski eczacılar piyasayı domine etmek için yenilerin önünü kesecek her türlü yolu deniyor.
  Cevapla
 • Ottoman'a 11 ay önce Şikayet Et
  Maalesef eczacılar çok cimri. Yemek yemeye bile izin vermiyorlar. O kadar paragozler ki yanlarında aldıklarının canını çıkarıyorlar. Keşke dediğiniz gb olsa
  Cevapla
 • OTTOMAN 11 ay önce Şikayet Et
  Sence yıllık cirosu 2 milyon 300 bin lira olacak şartını sağlayan eczanelerin yıllık 30.000 lira ile yardımcı eczacı çalıştırması onlara koyar mı? Kaldı ki kaç 30.000 lira harcansa insanların işlerini daha iyi öğrenmesi istenilmez ?
  Cevapla