Bakan duyurdu: 100 milyar dolarlık kaynak bulduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Meclis'te bakanlık bütçesinin görüşmelerinde yaptığı açıklamada son iki yılda karadan ve havadan yapılan taramalar sonucunda yaklaşık değeri 100 milyar dolara ulaşan doğal kaynakların keşfedildiğini söyledi.

Bakan duyurdu: 100 milyar dolarlık kaynak bulduk
Bakan duyurdu: 100 milyar dolarlık kaynak bulduk
GİRİŞ 13.12.2018 12:51 GÜNCELLEME 13.12.2018 13:17
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Meclis Genel Kurulu'nda bakanlık bütçesinin görüşmelerinde bilgi veren Dönmez, "Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için aramalar yapıyoruz. Ama arama yetmiyor, bunu çıkarmak gerekiyor, dolayısıyla sondaj yapmak gerekiyor. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde Antalya açıklarında ilk sondajı başlattık. İnşallah oradan 3-4 ay içerisinde sonuç almayı hedefliyoruz" dedi.

Fatih sondaj gemisinin ardından ikinci sondaj gemisinin de hazır olduğunu açıklayan Dönmez, "Adını şimdi açıklamayayım. Adeta Akdeniz kazan, biz kepçe arıyoruz karış karış. Dua edin bulalım. Denizde nereyi arıyorsak karada da arayacağız. Havadan da aramalarımızı yapıyoruz. İki uçağımız şu anda Türkiye genelinde yüzde 75 aramasını tamamladı. Yeraltı kaynaklarında bulduğumuz önemli keşifler var. Yaklaşık tutarı 100 milyar dolar. Sırf son iki yılda arama çalışmalarından elde ettiğimiz keşifler sonrası" diye konuştu.

NÜKLEER YAPILACAK
 
Türkiye'nin elektrikte yerli payını yüzde 50'ye çıkardığını belirten Dönmez, "Nükleer enerjiden vazgeçmeyeceğiz. Özellikle sıfır emisyon açısından baktığınızda temiz enerji kaynaklardan biri. Biz bu alanda 50 yıl geriden geliyoruz, ama 50 yıl sonra da olsa nükleer enerjiye kavuşmuş olacağız" dedi. 

Doğalgazda depolama sonucunda artık kesinti yapılmadığını kaydeden Dönmez, "250 milyon metreküpü bir gram eksiltmeden geçtiğimiz yıl sisteme verdik. Hedefimiz toplam doğalgaz talebinin yüzde 20'si oranında depolama kapasitesini. İnşallah yıl sonunda Hakkari'ye de doğalgazı götüreceğiz ve bununla birlikte 81 il de doğalgaza kavuşacak. An itibariyle ülke nüfusunun yüzde 70'i doğalgaza erişebilir durumda, yüzde 60'ı da fiilen kullanıyor" diye konuştu.
 
İNDİRİM OLACAK MI?
 
Dönmez, döviz kurunda ve doğalgaz fiyatındaki düşüş nedeniyle enerji tarifelerinde indirim beklentilerine de yanıt verdi. Dönmez, "Maliyeti sadece döviz veya enflasyon etkilemiyor. Etkileyen başka unsurlar da var. İçerisinde yatırım maliyetleri, işçilik giderleri, uluslararası petrol ve doğalgaz fiyatları, emtia hesapları var. Hakikaten çok komplike, sofistike hesapları var. EPDK bu hesapları yapıyor ve bu tarife de ulusal tarife olarak tüm ülkede uygulanıyor. Maliyetler düşerse indirim olması normal. Biz de bunun için çalışıyoruz. Şu anda yılbaşına daha var. Ekipler maliyetleri gözden geçiriyorlar" diye konuştu.
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konkordato talep eden firma sayısının anonim şirket olarak 297, limited şirket olarak 552 olmak üzere toplam 849 adet olduğunu bildirdi.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 23
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakanım kaynak bulmuş kaynağın adı vatandaş elektrik faturası geliyor 170 tl bizim kullandığımız 98 tl gerisi vergi dağıtım bedeli bu nedir arkadaş
  Cevapla
 • Hilmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah dolar istemiyoruz ama bütün hesaplarımızı dolarla yapıyoruz
  Cevapla
 • aty 1 yıl önce Şikayet Et
  uluslararası piyasa dolarla gidiyor. bizim isteyip istemememiz birşey değiştirmiyor. ama böyle boş eleştiriler yapacağımıza birlik olup, "zeka"mızı yeni şeyler üretmeye harcarsak, gün gelir doların hiçbir ehemmiyeti kalmaz.
  Cevapla
 • haram olsun 1 yıl önce Şikayet Et
  (aşağıda dağıtım bedelini izah eden Ramo'ya cevap)oldu o zaman bisküvi üreticisi de alsın dağıtım bedelini. çaycıda alsın. neden onlarda bize sorunsuz paketlerin içinde ikram ettikleri için. böyle saçma şey olur mu. kw başına aldığın para ne parası o zaman. her kw sen tomatik en az 560 kr kar yapıyorsun. hiç masrafsız. bütün masrafları bize yükle. başka hangi iş kolunda garanti para kazanma var. haram olsun.
  Cevapla
 • Kadir dadaş. 1 yıl önce Şikayet Et
  metrekupunu 1.10 liradan aldigimiz merkezi sistem dogalgaz simdi 1.60
  Cevapla
 • cevat kelle 1 yıl önce Şikayet Et
  evde tüp kullanıyorken ödediğin tüp kömür odun masraflarınıda yazarsan güzel olur rahata alışıyorsunuz ama hala şikayet ediyorsunuz
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğalgaz veya petrol ya da ikisi de; bunlardan birisi gerçekleştiği anda Türkiyemizin önünde kimse duramaz. Refah bereketten tüm millet nasiplenir ve on yıl sonrasının gençleri artık dini ırkı ne olursa olsun ilelebet Türkiyeli olarak hisseder, yek döküm zincir halkaları gibi birbirinden asla ayrılmayı aklının ucundan geçirmez, tam anlamıyla büyük Türkiye olur. İnşaallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle