Fuat Oktay duyurdu! Artık vatandaştan istenmeyecek

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız" dedi. Oktay, uygulamanın en geç bir yıl içinde devreye gireceği bilgisini verdi.

GİRİŞ 07.12.2018 12:30 GÜNCELLEME 07.12.2018 13:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda önemli açıklamalar yaptı. Oktay açıklamasında “En geç bir yıl içerisinde artık Türkiye'de belgeye değil, bilgiye dayalı bir iş anlayışına geçiyoruz. Kamunun kendisinin herhangi bir hizmeti kamudan alıyor olması için kapı kapı dolaşma süresini bitirmekte kararlıyız. Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız” dedi.

 

 

Fuat Oktay’ın açıklamalarından satırbaşları:

İthal edilen teknoloji bir süre sonra geçerliliğini kaybettiğinde bu alanda rekabet imkanını da kaybetmektedir. Kritik sektörlerdeki ihtiyaçları, sadece başka ülkelerden tedarik edersek o teknolojiye erişememe veya yine ihtiyacımız olduğu anda o sistemi kullanamama riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bunun örneklerini geçmişte ve bugün yaşıyoruz. Gelecekte yaşamamak için gerek ARGE'ye gerekse teknolojinin üretimine odaklanmayı sürdürmekte kararlıyız.

 

 

Savunma Sanayii alanında askerimizin kullanacağı piyade tüfeğini üretemeyen Türkiye'den, milli helikopterini, İHA'sını SİHA'sını üreten ve insanlı insansız milli savaş uçağını geliştirmek için gecesini gündüzüne katan bir Türkiye'ye geldik. Savunma Sanayii'nde yerlilik oranımızı yüzde 65'lere kadar çıkarttık.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın 2017 raporuna göre; Türkiye yerli patent başvuruları sıralamasında dünyada 13'üncü sırada yer almaktadır. Ancak üzerine basarak yinelemek istiyorum. Bu seviyeyi de yeterli görmüyoruz. Sanayi üretiminde yerlilik ve millilik oranını daha yukarılara çıkartmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Türkiye'de üretimini yapan firmalar bizim için yerli firmalardır. Çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyoruz. Durmak yok, yola devam.

Üretimde yeni teknolojilerin kullanılması maliyeti düşürmekte ve kaliteyi artırmaktadır. Teknolojinin verimlilik için olmazsa olmaz bir unsur olduğu ancak tek başına da yeterli olmayacağının altını çizerek ifade etmek istiyorum.

Bu açıdan verimliliği teknolojik ilerlemeyle özdeşleştiremeyiz. Verimlilik sosyal hayatta da dahil olmak üzere, toplumun her alanında da geçerlidir. İki günü eşit olan zarardadır diyen bir peygamberin ümmeti olarak, hem günlük hayatımızda hem de yapmakta olduğumuz işlerde zamanımızı ne kadar verimli değerlendirdiğimizi gözden geçiriyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün itibariyle görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçecek dijital çerçeveye duyarlı bir seçim kampanyası yöntemi uygulanacağını açıklamıştır. Açıklanan dijital seçim kampanyası, çevreye ve insana saygının da somut bir örneği olacaktır. Ümit ediyoruz ki bu dalga dalga yayılsın. 

KAMUDA OLAN HİÇ BİR BELGEYİ VATANDAŞTAN İSTEMEMEYE KARARLIYIZ

E-devlet üzerinden vatandaşlarımıza sunulan hizmetleri verimli hale getirmek ve özel sektörü de sisteme entegre etmeye dönük dijital dönüşüm çalışmaları hızla devam etmektedir. Dijital dönüşüm ofisiyle bu çalışmalar daha hızlanarak devam edecektir. Elimizdeki imkanları en verimli şekilde kazanıma dönüştürme gayreti içindeyiz.

En geç bir yıl içerisinde artık Türkiye'de belgeye değil, bilgiye dayalı bir iş anlayışına geçiyoruz. Kamunun kendisinin herhangi bir hizmeti kamudan alıyor olması için kapı kapı dolaşma süresini bitirmekte kararlıyız. Kamuda olan hiçbir belgeyi vatandaştan istememekte kararlıyız.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Türkiye, 5 ay önce Şikayet Et
  Bu durum, kurumlar arası entegrasyonun sağlanmış ve farklı bir kuruma evrak için yönlendirme olmayacağı anlamına geliyor sanırım. Böylelikle bir işlem için beş kurum dolaşmaya gerek kalmamış olacak, hangi kurumda işi varsa vatandaşın, o kuruma girdiği gibi işini halledip aynı kurumdan çıkacak.
  Cevapla
 • reçber 5 ay önce Şikayet Et
  bir osya içi aynı belgeden defalarca istiyor TKDK diye bir kurum.
  Cevapla
 • derviş 5 ay önce Şikayet Et
  üniversiteler kendilerinde olan belgeleri bile tekrar istiyorlar, üniversitenin bir biriminden öğrenci belgesi alıp başka birimine verdiğimi bilirim. Üniversitelere el atılsın, ülkede en önde olması gereken kurumlar resmen ülkenin kamburu durumunda.
  Cevapla
 • İhtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  hayalimdi inşallah gerçek olur
  Cevapla
 • zaman kaybı 5 ay önce Şikayet Et
  hele şükür her şey sistemde var zaten yok adli sicil kaydı yok ikametgah vs yazık gerçekten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle