Reel kurda toparlanma sürdü

Türkiye'nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi eylülde gördüğü tarihi düşük seviyeden toparlanmaya kasım ayında da devam etti

Reel kurda toparlanma sürdü
Reel kurda toparlanma sürdü
GİRİŞ 04.12.2018 15:14 GÜNCELLEME 04.12.2018 15:14

 

TCMB verilerine göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) eylüldeki 61.72'den ekimde 69.11'e yükseldikten sonra kasım ayında da yükselişini sürdürdü ve 74.59 seviyesine çıktı.

Ocak ayından bu yana düşüş eğiliminde olan REK, ağustosta dolar/TL'nin tarihi rekor olan 7.24 seviyesine yükselmesiyle sert düşüş kaydetmişti. REK'teki yükselişte TL'de son dönemde görülen toparlanma belirleyici konumda.

TCMB tarafından yayınlanan endeks bu yıl haricinde yayımlanmaya başladığı Ocak 2003'ten beri 80 seviyesinin altında işlem görmedi.

Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Denklemde reel efektif kurun azalışı, TL'nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.

Öte yandan endeksteki değişim TCMB'nin TL'deki değer değişimlerine verebileceği tepkiler açısından yakından takip ediliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL