4 çocuklu asgarî ücretliye 75 YTL 'vergi iadesi'

Vergi iadesi uygulamasını kaldırıp, yerine asgari geçim indirimini getiren Maliye Bakanlığı, dar gelirlinin yüzünü güldürecek. Uygulama, asgari ücretlilere eşit miktarda 'fiş parası' alma imkânı sağlıyor.

4 çocuklu asgarî ücretliye 75 YTL 'vergi iadesi'
4 çocuklu asgarî ücretliye 75 YTL 'vergi iadesi'
GİRİŞ 30.10.2007 05:17 GÜNCELLEME 30.10.2007 05:17


Ercan Baysal'ın haberi

Maliye'nin üzerinde çalıştığı tebliğe göre, asgari ücretle çalışan dört çocuklu bir vatandaş aylık 75 yeni lira geçim indirimi parası alacak. Çocuk sayısı 4'ü geçse bile miktar değişmeyecek.

Önceki yıl asgari ücretlilere, fişlerini tam toplamaları halinde yıllık 396 YTL vergi iadesi ödeniyordu. Yeni uygulamada, alınabilecek en yüksek tutar ise aylık 87,75 yeni lira olacak.

Bu miktarı, brüt maaşı 690 YTL'nin üzerinde olan evli ve yedi çocuk sahibi çalışanlar elde edebilecek. Brüt maaşı bin 500 yeni lira olan dört çocuklu birisi de yine 75 YTL alacak. Ödemeyi işveren yapacak. Asgari ücretin yılbaşında zamlanması durumunda, geçim indirimi de aynı oranda değişecek.

Vergi iadesi uygulamasına son veren ve yerine asgari geçim indirimini getiren kanun tasarısının yasalaşmasının ardından Maliye'nin konuya ilişkin tebliğ çalışması sürüyor. Yılbaşına kadar tamamlanması gereken çalışmayla düşük gelirliler kazançlı çıkacak, yüksek gelirliler ise zarar edecek.

Örneğin 3-4 bin yeni lira brüt ücret alan evli ve tek çocuklu bir çalışanın aylık vergi indirimi 60 yeni lirada kalacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, fiş toplama derdini ortadan kaldıran yeni sistemi 'Az gelişmiş ülke uygulamalarını hatırlatan yıl boyunca fiş toplayıp zarflara doldurma ve parayı daha sonra alma şeklinde işleyen sistemi sona erdirdik. Böylece başta sahte fiş olmak üzere çeşitli istismarların da önüne geçtik.' ifadeleriyle tanımlıyor.

Yüksek ücret alanların mağdur edildiğine yönelik eleştirilere de katılmayan Maliye yetkilileri 'Eğitim, gıda, tekstil ve sağlık kalemlerinde toplanan fişlerin toplam harcamalar içindeki payı yüzde 56 idi. Zaten diğer kalemlerdeki harcamalar vergi iadesine yansıtılmadığı için toplanması gerektiği kadar belge temin edilemiyordu. Bu nedenle aslında yüksek gelirlilerin kaybı olmayacak.' değerlendirmesinde bulunuyor.

Eşi çalışmayana yüzde 10 katkı

Asgari geçim indirimine göre, mükellefin kendisi için asgari ücretin yıllık brüt tutarının yarısı esas alınıyor. Eşi çalışmayan işçi ve memurlara, ayrıca brüt asgari ücretin yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere, ilk 2 çocuğa yüzde 7,5, diğer çocuklar için yüzde 5 oranında indirim sağlanıyor.


İndirim tutarının tespitinde mükellefin, gelirin elde edildiği tarihteki medeni hali ve aile durumu esas alınacak. Gelir indirimi, oranlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydıyla, ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanacak. Boşananlar için ise indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınacak.


(ZAMAN)

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Garip bulut 8 yıl önce Şikayet Et
  vergi iadesi. çalışmış olduğumuz iş yerinden fişler iptal olduğundan bu yana vergi iadesi alamıyoruz sitemiz 700 mağazadan oluşmaktadır bu mağazaların çok çok 50 tanesi ancak veriyordur işten çıkarırlar korkusuyla kımseyede derdimizi açamıyoruz kim denetler bunları bilmiyorum ama hakkımız yeniyor hemde gözümüzün içine baka baka lütfen bir araştıran yokmu bunları iş veren milyarder hala gözleri 10 yaşındakı çocuğumun rızkını yiyorlar lütfen haber yaparsanız ismimi gizli tutunuz saygılar
  Cevapla
 • Ahmet Yiğit TÜRKELİ 10 yıl önce Şikayet Et
  Aydınlatayım.. Bu rakamlar 2008 yılının Ocak ayından itibaren almaya başlayacağımız tutarları göstermektedir.Fakat;Maliyenin vermiş olduğu bu rakamlar tıpkı maaş zamlarının hesabında yaptıkları göz yanıltması misali tamamen hayal ürünüdür.Tabii birde asgari ücretli arkadaşlarımız için işin diğer boyutu var.İşverenlerin çoğu işçiden birer imza alıp bu rakamların üzerine yatacaktır.2007 yılı kayıplarını soran arkadaşlarada tavsiyem üzerine birer bardak su içmeleridir.Zira giden gelmeyecektir.Durmak yok sefalete devam....
  Cevapla
 • YUKSEL CALISKAN 10 yıl önce Şikayet Et
  emekliler ne olacak. Bağkur emeklileri 450 ytl maaş alıyor sayın başbakan yanlızca ekmek ve su ile idare etmeye kalksak bile bu para yetmiyor bizler bu vatanın evlatları değilmiyiz ayrıca emekliler ne kadar vergi iadesi yada asgari geçim indirimi alacak bilen varmı
  Cevapla
 • ÇOTANAK 10 yıl önce Şikayet Et
  İŞVEREN. İşveren = Cebine indiren !!!!!! Başka söze gerek yok. Bu iş ancak işverene yarar....
  Cevapla
 • SEZER BİCİ 10 yıl önce Şikayet Et
  ne zaman. bu paraları ne zaman alacaz? bi bilgisi olan varmı acaba?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle