Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

4 çocuklu asgarî ücretliye 75 YTL 'vergi iadesi'

Vergi iadesi uygulamasını kaldırıp, yerine asgari geçim indirimini getiren Maliye Bakanlığı, dar gelirlinin yüzünü güldürecek. Uygulama, asgari ücretlilere eşit miktarda 'fiş parası' alma imkânı sağlıyor.

4 çocuklu asgarî ücretliye 75 YTL 'vergi iadesi'
Eklenme: 30 Ekim 2007, 05:17 / Güncelleme: 30 Ekim 2007, 05:17 / 7,909 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +Ercan Baysal'ın haberi

Maliye'nin üzerinde çalıştığı tebliğe göre, asgari ücretle çalışan dört çocuklu bir vatandaş aylık 75 yeni lira geçim indirimi parası alacak. Çocuk sayısı 4'ü geçse bile miktar değişmeyecek.

Önceki yıl asgari ücretlilere, fişlerini tam toplamaları halinde yıllık 396 YTL vergi iadesi ödeniyordu. Yeni uygulamada, alınabilecek en yüksek tutar ise aylık 87,75 yeni lira olacak.

Bu miktarı, brüt maaşı 690 YTL'nin üzerinde olan evli ve yedi çocuk sahibi çalışanlar elde edebilecek. Brüt maaşı bin 500 yeni lira olan dört çocuklu birisi de yine 75 YTL alacak. Ödemeyi işveren yapacak. Asgari ücretin yılbaşında zamlanması durumunda, geçim indirimi de aynı oranda değişecek.

Vergi iadesi uygulamasına son veren ve yerine asgari geçim indirimini getiren kanun tasarısının yasalaşmasının ardından Maliye'nin konuya ilişkin tebliğ çalışması sürüyor. Yılbaşına kadar tamamlanması gereken çalışmayla düşük gelirliler kazançlı çıkacak, yüksek gelirliler ise zarar edecek.

Örneğin 3-4 bin yeni lira brüt ücret alan evli ve tek çocuklu bir çalışanın aylık vergi indirimi 60 yeni lirada kalacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, fiş toplama derdini ortadan kaldıran yeni sistemi 'Az gelişmiş ülke uygulamalarını hatırlatan yıl boyunca fiş toplayıp zarflara doldurma ve parayı daha sonra alma şeklinde işleyen sistemi sona erdirdik. Böylece başta sahte fiş olmak üzere çeşitli istismarların da önüne geçtik.' ifadeleriyle tanımlıyor.

Yüksek ücret alanların mağdur edildiğine yönelik eleştirilere de katılmayan Maliye yetkilileri 'Eğitim, gıda, tekstil ve sağlık kalemlerinde toplanan fişlerin toplam harcamalar içindeki payı yüzde 56 idi. Zaten diğer kalemlerdeki harcamalar vergi iadesine yansıtılmadığı için toplanması gerektiği kadar belge temin edilemiyordu. Bu nedenle aslında yüksek gelirlilerin kaybı olmayacak.' değerlendirmesinde bulunuyor.

Eşi çalışmayana yüzde 10 katkı

Asgari geçim indirimine göre, mükellefin kendisi için asgari ücretin yıllık brüt tutarının yarısı esas alınıyor. Eşi çalışmayan işçi ve memurlara, ayrıca brüt asgari ücretin yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere, ilk 2 çocuğa yüzde 7,5, diğer çocuklar için yüzde 5 oranında indirim sağlanıyor.


İndirim tutarının tespitinde mükellefin, gelirin elde edildiği tarihteki medeni hali ve aile durumu esas alınacak. Gelir indirimi, oranlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydıyla, ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanacak. Boşananlar için ise indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınacak.


(ZAMAN)

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 9 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

mehmet kaya

30.10.2007 08:26

işveren. işverenlerin bu parayı veriyor olması doğrusu beni oldukça endişelendiriyor.çünkü onlar veriyorsa üzerine soğuk bir bardak su içmemiz gerekecek.

mustafa oduncu

30.10.2007 08:33

2007 ödemesi 2008 ile birleşecekmi?. benim merak ettiğim bu 2007 ödemesimi yoksa 2008 yılında ay ay alacagımız paramı gere 2008 ödemesi ise milletin 2007 paraları ne olacak aydınlatırmısınız.bir bilen varsa

Murat Yıldırım

30.10.2007 09:05

Olan Garibana Olacak. Eskiden cebimize fişlerden az bucuk para giriyordu desene oda gitti diye şundan adım gibi eminimki çogu asgari ücretli bu vergi geçim indiriminden yararlanamayacak çoğu işveren parayı vermeyecek. En azından parayı devletten alsaydık bi umut olurdu.

Hayrullah178

30.10.2007 09:06

işverende yatar bu iş.... Türkiyede vergi kaçırmanın hat safhada olduğunu herkes biliyor bu kaçağın % 60 \'dan fazlasınında işverene ait olduğunu. E öyleyse işveren bu paranın üstüne yatar emekçi garibanlarda avcunu yalar. Bence bu iş devlet tarafından çözülmeli. Direkt çalışana ssk veya tc kimlik no ile devletin bankaları yada kuruluşları tarafından bizzat ödenmeli ancak bu şekilde bu iş çözülür. şu anda bile bir çok işveren bu fiş paralarının ya üstüne yatmakta yada zamanından çok uzun süre sonra ödemektedir. Yetkililere duyrulur..

SEZER BİCİ

30.10.2007 09:22

ne zaman. bu paraları ne zaman alacaz? bi bilgisi olan varmı acaba?