Binlerce çalışana fazla mesai müjdesi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görevli tüm devlet memurlarına fazla çalışma ücreti ödenebilmesi veya bu kapsamda idari izin verilebilmesi için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 232'nci maddesinin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

Binlerce çalışana fazla mesai müjdesi!
Binlerce çalışana fazla mesai müjdesi!
GİRİŞ 25.11.2018 12:47 GÜNCELLEME 25.11.2018 12:47
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in TSKpersonelinin fazla mesai ücretlerine yönelik soru önergesini yanıtladı.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan devlet memurlarına, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 232'nci maddesi gereğince "fazla çalışma ücreti/izin" ile ilgili esasların belirlendiği 178'inci madde hükmünün uygulanmayacağı, bu kapsamda fazla çalışma ücreti ödenemediği ve fazla çalışma karşılığı idari izin verilemediğini bildirdi.

Bakan Akar, öte yandan Bütçe Kanunu'nun K Cetveli "Fazla Çalışma Ücreti" başlıklı üçüncü bölümünün ikinci maddesinde yer alan Devlet Memurları Kanunu'na tabi personele, kanunun ilgili maddesinde yer alan kısıtlamalara bağlı olmaksızın ve fiilen yapılan fazla çalışma karşılığında her bir makam için aylık toplam 450 saati geçmemek üzere bakanlıklar, genel müdürler ve daha üst birim yöneticileri ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanları ile birlikte çalışan personele ayda 90 saati geçmemek üzere makam onayına istinaden saat başına yapılacak ödeme tutarının 2,08 lira olduğunu ve bunun söz konusu hüküm kapsamındaki birimlerin şartları taşıyan personeline fazla çalışma ücreti olarak ödendiğini belirtti.

 

 

TSK personelinin tümüne fazla çalışma ücreti ödenmesine yönelik çalışma başlattıklarını kaydeden Milli Savunma Bakanı Akar, "Fazla çalışma ücretinin TSK'da görevli tüm devlet memurlarına ödenebilmesi veya bu kapsamda idari izin verilebilmesi maksadıyla 657 Sayılı Kanun'un 232'nci maddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yürütülüyor." ifadesini kullandı.

"Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye kararı vermişti"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan devlet memurlarına fazla çalışma ücreti ödenmemesini, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında gündeme getirdiğini anımsatarak, "Kamu Denetçiliği Kurumu, Milli Savunma Bakanlığına, TSK personeline fazla mesai karşılığında ücret ödenmesi veya izin verilmesi konusunda tavsiye kararı vermişti." diye konuştu. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Hulisi Akar
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • yiğido 1 yıl önce Şikayet Et
  Görev kapsamı aynı olan polislerede gereken iyileşme yyapılmalı
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  sınır ötesinde görev yapan tsk emniyet güçlerine 24 saat ücret verilse yeridir.anadan yardan çocuklarından yuvalarından uzak ALLAH yar ve yardımcıları olsun hepsinin.
  Cevapla
 • Mergen 1 yıl önce Şikayet Et
  Polise yok mu? Mesai mefhumu gözetmeksizin canını dişine takarak çalışan polisler niye görülmek istenmiyor
  Cevapla
 • Samii 1 yıl önce Şikayet Et
  12 24. 24 48 çalışan hatta personel eksikliğinden 12 12. 24 24 çalışan memurlar var kimi kastettiğimi bilenler bilir. Aynı daire içinde 8 5 çalışanlarla aynı maaş mesai alanlar ne yapsınlar.
  Cevapla
 • Kırk4 1 yıl önce Şikayet Et
  Seyyanen zam verildi zaten askere, emniyet mensubu tüm memurlara da fazla çalışma ücreti istiyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten polise yıllardır zamlar yapıldı askere haziran seçimleri öncesi 400 TL zam yıllar sonra verildi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle