Yunanistan dev projenin peşine düştü!

Türkiye, Türk Akımı üzerinden doğalgaz almaya başladığında enerji konusunda Türkiye'ye bağlı olacağından korkan Atina yönetiminin dev projenin Yunan topraklarından geçmesini istediği ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 7 Aralık'taki Moskova ziyaretinde bu konuyu gündeme getireceği belirtildi.

Yunanistan dev projenin peşine düştü!
Yunanistan dev projenin peşine düştü!
GİRİŞ 21.11.2018 18:28 GÜNCELLEME 21.11.2018 18:28
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Atina hükümetinden bir kaynak, dev proje Türk Akımı'nın bittiğinde doğalgaz konusunda Türkiye'ye bağımlı hale gelmekten korkan Aleksis Çipras'ın 7 Aralık'ta Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmede Türk Akımı'nın Yunan topraklarından geçmesi konusunu ele alacağını ifade etti.

 

 

Yunan kaynak, ''Yunanistan, enerji alanında Türk Akımı'na ilgi duyuyor. Bu, yapılan son istişare toplantılarında ve resmi açıklamalarda açıklık kazandı. Örneğin; Başbakan Yardımcısı Yanis Dragasakis, Rusya'nın Atina Büyükelçisi Andrey Maslov ile kasım başındaki görüşmesinde bu konuyu masaya yatırdı, Çipras da 15 Kasım'da Selanik'teki Balkan liderleri zirvesinde buna değindi'' dedi.

'YUNANİSTAN RUSYA'DAN STRATEJİK YATIRIMLAR BEKLİYOR'

 

 

Bu arada kaynağa göre Atina, Rusya'nın stratejik yatırımlar yapmasını da istiyor.

Kaynak, "Rusya'nın Yunanistan'da turizm ve gayrimenkul gibi stratejik olmayan alanlarda önemli yatırımları olsa da, ziyaret kapsamında stratejik yatırımlar da görüşülebilir" diye ekledi.

Çipras, daha önce Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söylemişti.

YORUMLAR 46
 • bülent 6 ay önce Şikayet Et
  Projenin adı Türk Akımı.
  Cevapla
 • isimsiz 6 ay önce Şikayet Et
  ne olur yani çiprazada bi kaç boru koysalar :))
  Cevapla
 • Murat 6 ay önce Şikayet Et
  Doğalgaz mı istiyorlar? Hava gazı mı?
  Cevapla
 • Nurettin 6 ay önce Şikayet Et
  biri beni uykudan uyandırsa iyi, olur bu hat bizim mi yoksa rusyanın bizemi geldı yoksa avrupaya eğer bize olsa sinop ta girmesi lazım olmazmıydı
  Cevapla
 • Cıbıristan 6 ay önce Şikayet Et
  Parayı veren gazı yakar, sizin sorununuzda işte tam burada.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle