EPDK'dan 'kredi kartına farklı fiyat' açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz akaryakıt satışlarının kredi kartına farklı yansımasıyla ilgili "Kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınması söz konusu değil. Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK'nın alanına girer. Kredi kartından ilave bedel alamazlar" dedi.

EPDK'dan 'kredi kartına farklı fiyat' açıklaması
EPDK'dan 'kredi kartına farklı fiyat' açıklaması
GİRİŞ 21.11.2018 11:05 GÜNCELLEME 21.11.2018 11:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yılmaz, akaryakıt satışlarının kredi kartına farklı yansımasıyla ilgili "Kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınması söz konusu değil. Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK`nın alanına girer. Kredi kartından ilave bedel alamazlar. Bu kanunda açıkça belirtilmiş. PÜİS bununla ilgili Ticaret Bakanlığı bünyesindeki BDDK`dan peşin satışta indirim yapabileceklerine dair görüş alabilirler" açıklamasında bulundu.

EPDK Başkanı Yılmaz'ın konuşmasından notlar;

* Kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınması söz konusu değil. Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK'nın alanına girer.

* Kredi kartından ilave bedel alamazlar. Bu kanunda açıkça belirtilmiş. PÜİS bununla ilgili Ticaret Bakanlığı bünyesindeki BDDK'dan peşin satışta indirim yapabileceklerine dair görüş alabilirler.

* Üye iş yerleri mal ve hizmet alımlarının bedelini kabul etmek zorundadır. İlave bir ödemede bulunması istenemez. Bu talep olumlu mu onu da irdelemek lazım.

 

DÜNYADA DA BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI BİRBİRİNE YAKLAŞTI

* Motorin fiyatları benzin fiyatlarından daha fazla oldu. Promosyonlu satış devrine ilişkin olarak da Türkiye'nin gündeminde eskiden promosyon yarışı vardı. Bu bir şekilde finanse ediliyor.

* Bayilerin şikayeti var dağıtım şirketleri şeffaf değil diyorlar. Şeffaflık bizim kurumun olmazsa olmazı. Sendikalardan bayileri eğitmelerini bekliyoruz. Yüzde 43 maliyetleri bayi karşılamış.

* Toptancı bir şirketin promosyona katılmasıyla perakendecinin promosyona katılım oranının aynı olması doğru mu değil mi PÜİS buna çalışsın.

"DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN PAZARLAMA İÇİN YÖNTEMLERİ VAR"

* Vatandaşa önerimiz ucuz olanı tercih etsin.

ELEKTRİK FİYATINDA İNDİRİM OLUR MU?

Maliyetlere göre nihai karar veriliyor. Bununla ilgili döviz var. Enflasyon var. Hepsiyle ilgili paket oluşturup ondan sonra tarifelerimizi oluşturuyoruz. Ben de bir elektrik kullanıcısıyım ve doğal gaz tüketicisiyim. Fiyatları adil bir noktada belirliyoruz. Dövizdeki düşüşe ve somut verilere bağlı olarak elektrik fiyatlarında inşallah indirim olacaktır.

Doğal gazla ilgili BOTAŞ da bizimle aynı hassasiyette hareket ediyor. Arkadaşlar ellerinden geleni yapıyor. 

ETİKETLER
fatura
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  günün en iyi habarlerinden, teşşekkür ler sayın başkan
  Cevapla
 • kulahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Reisim TCDD taşeronları işten çıkartılıyormuş. Gerekli müdahale olmazsa işssiz kalacağız.
  Cevapla
 • KIRKiKi 9 ay önce Şikayet Et
  kimlikler çipli ,maaşlar altın olarak kimliklere yatsın alış verişi altın olarak yapalım illa avrupa abd neyse ona göremi düzenleme yapılacak enflasyon kur farkı ıvır zıvır kalksın.
  Cevapla