200 milyon dolarlık bütçe ayrıldı!2019'da başlıyor

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Türkiye, aşı için bugün 200 milyon dolar civarında bir bütçe ayırıyor. 2005'te bu rakam 18 milyon dolardı. Nereden nereye geldik" dedi.

200 milyon dolarlık bütçe ayrıldı!2019'da başlıyor
200 milyon dolarlık bütçe ayrıldı!2019'da başlıyor
GİRİŞ 20.11.2018 12:47 GÜNCELLEME 20.11.2018 12:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet  Ceyhan, Türkiye'nin aşı için bugün 200 milyon dolarcivarında bir bütçe  ayırdığını, 2005'te ise bu rakamın 18 milyon dolar olduğunu kaydetti. 
Ceyhan yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının 13  hastalığa karşı uyguladığı aşının ücretsiz olarak verildiğini söyledi.
 
Bu aşıların dışında da özel olarak uygulanan aşıların bulunduğunu ve  bunların da vatandaşların isteği doğrultusunda ücretli olarak uygulandığını  belirten Ceyhan, grip, rota virüs, rahim ağzı kanseri, meningokok menenjit  aşılarını örnek gösterdi.
 
Grip aşısını bugün ABD'de devletin karşıladığını anlatan Ceyhan, rota  virüsü aşısının 96 ülkenin ulusal aşı şemasında yer aldığını kaydetti.
 
Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen HPV aşısının 82  ülkenin ulusal aşı şemasında yer aldığına, menenjit hastalığına karşı meningokok  aşısının da 51 ülkede ücretsiz olarak uygulandığına işaret eden Ceyhan, bu  aşıların Türkiye'de de önerildiğini, ancak ücretli olarak yapıldığını kaydetti.  Ceyhan, bu aşıların ücretsiz uygulanması için Sağlık Bakanlığında bir öneri  oluşturulduğunu belirtti.
 
Ailelerin özellikle çocukluk çağı aşılarını imkanları varsa hiç  tereddüt duymadan yaptırmalarını isteyen Ceyhan, en ufak şüphe halinde ise çocuk  hekimlerine başvurmalarını tavsiye etti.
 
Ceyhan, 65 yaş üstü, kronik akciğer, kalp, şeker ve böbrek  hastalarının da özellikle grip aşısı olmaları gerektiğini vurgulayarak, "Bu  nedenle çok sayıda ölen hasta var. Bir aşı yapıyorsunuz, hastalıktan  kurtuluyorsunuz, aksi taktirde hem sağlığınızı riske atıyorsunuz hem de  hastalandıktan sonra ilaçlara daha fazla ücret ödüyorsunuz." diye konuştu.
 
Aşılamaya 200 milyon dolar bütçe
 
Aşıların yurt dışından geldiği için bir maliyetinin söz konusu  olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye, aşı için bugün 200 milyon dolar civarında bir bütçe  ayırıyor. 2005'te bu rakam 18 milyon dolardı. Nereden nereye geldik. 'Türkiye  ilaca ne kadar para harcıyor' derseniz, yurt dışına ilaç için harcanan para 16,5  milyar dolar. Aşılamazsanız, hastalanacaktır. Dünyada bütün aşının pazarı 44  milyar dolar civarında."
 
"2019'da aşı üretimine başlanacak"
 
Türkiye'nin bir yandan aşı üretme faaliyetlerine başladığına işaret  eden Ceyhan, bu çalışmalar sonuç verdiğinde maliyetlerin düşeceğini kaydetti.
 
Türkiye'de aşı üretiminin tarihine ilişkin bilgi veren, üretimin  Sultan 2. Abdülhamid döneminde başladığını anlatan Ceyhan, şöyle konuştu:
 
"O dönemde çiçek, kuduz aşılarını üretiyoruz. Türkiye, 1942 yılında  daha Amerika'da hiçbir aşı üretimi yokken, 22 farklı aşı üreten bir ülkeydi.  Sonradan teknolojiye ayak uyduramadığımız için bırakılmış. Son yıllarda da  dışarıdan aldığımız antijenler buraya getiriliyor, burada birleştiriliyor ve  şişeleniyor. Bir taraftan da difteri tetanoz aşısı için bir proje yürüyor. 2019  yılında Türkiye'de üretimine başlanacak. Devlet tarafından yavaş yavaş bu tür  faaliyetler artırılıyor."
 
Üniversitelerin ve özel sektörün de bu tür çalışmalara katılması  gerektiğini dile getiren Ceyhan, aşının belli bir ticari boyutu olduğunu, bu  alanın değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • hakikat 8 ay önce Şikayet Et
    Osmanlıda 22 çeşit aşı bugün 1 çeşit bile aşı üretemiyoruz. yazık bize.
    Cevapla