Bakan Albayrak'tan kritik kur ve faiz mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 22. International Business Forum'u (IBF-Uluslararası İş Forumu) kapsamında açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak ekimde cari fazlada tüm zamanların rekorunun geleceğini belirtirken, "Faizlerin yüzde 25'in altına indi. Faiz düşüşü aralık ayında da devam edecek" dedi.

Bakan Albayrak'tan kritik kur ve faiz mesajı
Bakan Albayrak'tan kritik kur ve faiz mesajı
GİRİŞ 20.11.2018 11:42 GÜNCELLEME 20.11.2018 11:43
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO kapsamında, "Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet" ana temasıyla 22. Uluslararası İş Forumu'nda (International Business Forum - IBF) açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak tarımda erken uyarı sisteminin devreye alınacağını belirtirken, kasım aralık sürecinin çok daha iyi olacağına, kurdaki belirsizliğin geçmişte kaldığına ve faizlerin düşüşünün aralık ayında da devam edeceğine vurgu yaptı. 

 

Bakan Albayrak'ın konuşmasından öne çıkanlar;

 

 

Çok güçlü rakamlar gelmeye başladı. Adını dengelenme koyduğumuz bu süreçte beklentilerimiz dışında bir gelişme yaşamadık. 2019'a girerken makro ekonomik göstergeleri detaylı analiz ederek stratejilerimizi buna göre yaptık. Reel sektör ve bankacılık sektörümüzü güçlendiriyoruz. İkinci hedefimiz ise bütçemiz. Ekimde cari fazlada tüm zamanların rekoru gelebilir. Gıda enflasyonuyla ilgili stratejik bir yol haritası hazırlıyoruz. 

TARIMDA ERKEN UYARI SİSTEMİNİ DEVREYE ALACAĞIZ 

 

 

Tarım ve gıda ürünlerinde fiyat arz arz zincirini izleyecek gerekli tedbirleri anında devreye alacağız. Erken uyarı sisteminin yanı sıra hal yasasını en iyi şekilde uygulamaya sokacağız. Hallerimizin ülkemizin teknolojik altyapısı ile entegresini sağlayacağız. Piyasa oluşumunu destekleyeceğiz. Enflasyon konusunda önemli meseleyi de almış olacağız. 

SIKI BİR ŞEKİLDE TAKİP EDECEĞİZ 

Stokçularla mücadeleyi de en iyi şekilde sürdüreceğiz. 24 depodan 3'ünde satış yapılmış. Soğan depolanmış satılmıyor. Bakıyoruz 200 bin ton soğanın fiyat yükselir beklentisiyle tutulduğunu görüyoruz. Denetim sürüyor. Stokçuluğa ve fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz. Bu aktif denetimleri artırarak devam edeceğiz. 

Ekim ortasında açıkladığımız 'Enflasyonla Topyekün Mücadele' seferberliği büyüyerek güçlenerek devam ediyor. Kasım ve aralıkta ise enflasyonda hedeflerimize yakın bir netice alacağız. Ülkemize yönelik fiyatlandırmalar konusunda suni etkiyi de azaltmış olacağız. Sahada yakın bir takip süreci başlattık. Gelen sinyaller bu sürecin pozitif netice verdiğini, kasımda göreceğimizi gösteriyor. Kurdaki şokları ve belirsizliği geçmişte bıraktık. 

FAİZ DÜŞÜŞÜ ARALIKTA DA DEVAM EDECEK

BDDK'dan takip ediyorum. Faizler yüzde 25'lerin altına inmeye başladı. Bu tren aralık ayında daha da düşecek inşallah. Hem piyasa belirsizliğinin kalkması hem de fiyatlandırmayla daha da düşecek. Çok pozitif bir kasım ayını çok daha verimli alacağız. Mobilya ve beyaz eşya sektöründen hatta otomotiv sektöründen aldığımız pozitif haberler bizleri sevindiriyor. Reel sektörde güçlü işbirliği ile yönettiğimiz bu süreçten reel sektörün güçlü çıkmasıyla dengelenme sürecine çok önemli bir fayda olacağını düşünüyoruz. 

Ülke ekonomimize olan güveni güçlendirmeye başladık. Türkiye güçlü duruşuyla yoluna devam ediyor. Gerek uluslararası gerek yurt içinde ihaleler yapmaya güçlü bir likidite oluşturmaya devam ediyoruz. Bu süreçte Türkiye, ticaret hacmini artırarak kazan kazan çerçevesinde politikalarını sürdürecektir. Türkiye ile ticaret iş, işbirliği yapan tüm ülkeler desteğimiz ve güvencemiz altındadır. Ne kadar kazanan ülke varsa her geçen gün artmaya devam etmektedir. İşbirliğimizi artırmayı gönülden tavsiye ediyorum. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
stokçuluk
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Alibaba 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun, yiğit insan. Kayınpederi gibi yiğit ve cesur. Tebrikler.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım her alanda üretim yapılıp işsiz gençlere iş sağlanmalı ayrıca şeker pancarı üreticileri ne olacak ürünler karın altında kaldı.onlara lütfen yardım edin.stokçularıda affetmeyin.
  Cevapla
 • Taha 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada faizler yüzde 1-2 arası iken biz 25lerden bahsediyoruz.
  Cevapla
 • emekçi 1 yıl önce Şikayet Et
  meyve ve sebze yetiştirilen her şehre ve ilçelerine adam akıllı kooparatifler açılmalı ve bu koop lar vatandaş ne ekip ne topluyosa hepsini almalı hal ci almak istiyosa gelip koop lardan almalı ve devlet kontrolünde olmalılar ne kadara aıp ne kadara satıyo hal ci ne kadara veriyo gibi yani çiftçi örnek veriyorum 2 ton domates topladı bu elinde kalmamalı kooparatif alacakki eken adam elimde kalır korkusu olmayacak aslında çok basit ama yok işte
  Cevapla
 • Esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Katılıyorum size kooperatif çiftçiden domatesi alırken cifcinin yüzünü güldürecek bir fiyattan almalıki üretici köyüne bağına bahcesine geri dönsün
  Cevapla
 • meriç 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupada zaten bu şekilde. fiyatlarda hep sabit ne satıcıyı ne alıcıyı üzüyor
  Cevapla
 • kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun bakanım tavız vermeyın agır cezalar verın bu sarlatanlara
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle