Osmangazi Köprüsü'nde bir tuhaf uygulama

Osmangazi Köprüsü’nde şikâyetler bitmiyor. İddialara göre: 1. “Sistem çalışmıyor” denilerek alınan nakit kayıtlara girmiyor, böylece devletin taahhüt ettiği araç kotası düşük gösteriliyor. 2. HGS ya da OGS’de bakiye yoksa, “Sonra ödersiniz” denilerek 5 kat ceza kesilmesinin yolu açılıyor. 3. HGS’den geçtikten sonra “yetersiz bakiye” denilerek bir de nakit alınıyor.

Osmangazi Köprüsü'nde bir tuhaf uygulama
Osmangazi Köprüsü'nde bir tuhaf uygulama
GİRİŞ 12.11.2018 06:52 GÜNCELLEME 12.11.2018 07:11
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü’nde Hızlı Geçis Sistemi (HGS) çilesi yaşanıyor. Köprüyü kullanan lüks araç sahipleri, HGS bakiyeleri yeterli olmasına rağmen gişelerde kendilerinden nakit ücret talep edilmesinden yakındı. Bu yolla hem vatandaşların, hem de devletin dolandırıldığı öne sürüldü.

 

 

Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında hayata geçirdiği dev projelerden biri olan İzmit Körfezi’nin gerdanlığı Osmangazi Köprüsü’nde şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. İddiaya göre, “sistem çalışmıyor” denilerek alınan nakit kayıtlara girmiyor. Böylece devletin taahhüt ettiği araç kotası düşük gösteriliyor. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ya da Otomatik Geçiş Sistemi’nde (OGS) bakiye yoksa “sonra ödersiniz” denilerek 5 kat ceza kesilmesinin yolu açılıyor. HGS’den geçtikten sonra ise “bakiye yetersiz” denilerek bir de nakit ücret alınıyor.

GİŞEYE HIZLI GİRMEYİN

 

 

Yaşanan bu krizin ardından, sadece kendilerinden nakit ücret istendiğini öğrenen bazı lüks araç sahipleri, Otoyol A.Ş. iletişim merkezine ulaşarak uygulamadan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Sürücüler, gişelere belirli bir hızın üzerinde girildiğinde HGS’lerin okunmadığı yanıtını aldı. Ancak, sadece lüks araçlardan “bakiyeniz yetersiz” denilerek nakit para talep edilmesi kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

MAKBUZ VERİLMİYOR

Gişe görevlilerinin, sürücülerin HGS cihazlarından çekim yapılsa bile bariyerin açılmasına engel olup nakit para aldığı ve karşılığında makbuz vermeyerek dolandırıcılık yaptığı öne sürüldü. Bir başka iddia ise, HGS cihazlarından çekim yapılmayan sürücülerin nakit ödediği geçiş ücretinin arka planda köprü geçişi olarak görünmediği yönünde. Bu yolla köprüyü işleten özel şirketin, sürücüden geçiş ücreti aldığı halde köprüden geçmemiş gibi göstererek, taahhüt edilen araç geçiş sayısını düşürerek devletten para aldığı öne sürüldü.

HGS’Sİ YETERSİZ OLANA CEZA

Osmangazi köprüsünü kullanan bazı sürücüler, HGS bakiyelerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle nakit ödeme yapmak istediklerinde, gişe görevlilerinin kendilerini reddettiğini ve araçlarına ceza geldiğini iler sürdü. Özellikle sadece lüks araçlardan nakit para alınması kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Otoyol AŞ’nin işlettiği köprüde nakit ödemeler, şirketin hesabına direkt geçerken, HGS ödemeleri ise kara yolları aracılığıyla bir süre sonra şirketin hesabına yatırılıyor.

HEDEF LÜKS ARAÇLAR

Daha önce HGS sistemlerinin çalışmadığı için kendilerinden nakit para istendiğinden yakınan vatandaşlara bu defa lüks araç sahipleri de katıldı. Köprüyü kullanan bu sürücüler, HGS bakiyeleri dolu olmasına rağmen bariyerlerin açılmadığını, kendilerine gişe görevlilerince nakit para karşılığında geçiş izni verildiğini savundu.

YAŞANAN İLK KRİZ DEĞİL

Geçmiş dönemde, Osmangazi Köprüsü’nde sistem arızası gerekçesiyle kendilerinden nakit para ya da kredi kartı istendiğini belirten sürücüler, sosyal medya aracılığıyla, “HGS olmasına rağmen bizden nakit para isteniyor” diyerek uygulamayı eleştirmişti. Tepkiler üzerine Osmangazi Köprüsü’nü işleten Otoyol A.Ş. yetkilileri ise her şeyi tespit eden sistemin, insan hatasına asla izin vermeyecek bir donanımda olduğunu açıklamıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri de sürücülerin banka provizyonundan kaynaklı bir problem yaşadığı bilgisini paylaşmıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 133
 • Tuhaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Yani bu yazanı daha önce de okudum . HGS'em var ama ön cam değiştiği için yapışık değil. Osmangazi köprüsünden bir kaç ay öncesi geliş gidiş geçtim. HGS Hesabına otomatik 30-40 tl yüklüyor banka. Bana da aynı şekilde 15 gün sonra veya nakit dediler. 15 gün sonra deyip geçtim. 15 gün sonra ödemeler gayet normal olmuş. Ödeme bildirisi bankadan gönderildi zaten. Niye sorun yaşıyor arkadaşlar anlamadım. Cezalar yüksek mi yüksek.%50 zamlı olsun anlayayım. 5 kat ödedim diyor insanlar. tebliğ edilmedi diyor. Bunlar olmamalı. cezayı indirmeliler. Yalnız her geçen araç elektronik kayıt altında araçları az göstermenin imkanı olmaz.
  Cevapla
 • saydemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Soruşturma başlatılmalı.yatırımlar küçümsenmemeli.Ortada devletin milletin dolandırılmış olduğuna dair deliller varsa derhal gereği yapılmalı.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle incelenmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. HGS geçişi yaptım. Hesabımda yeterlinin karesi kadar para vardı. Ancak nakit almadan bırakmadılar.
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  arabaların zaten hepsi lükse giriyor . bir asgari ücretli çalışan araba kullanamaz . bir maaşını sigortaya öder . bir maaşını yakıta öder . bir maaşını otoparklara yola öder kalan maaşınıda bakımlara arızalara öder :)
  Cevapla
 • Fani 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle muhteşem bir projeye leke sürmek isteyenlere derhal ve derhal gerekli cezalar verilmeli ve kontrol devletin yetkilileri tarafindan sağlanmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle