Ekonomi zirvesinden dolar mesajı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Çin'in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir ülke olacağını belirterek, “Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor” dedi.

Ekonomi zirvesinden dolar mesajı
Ekonomi zirvesinden dolar mesajı
GİRİŞ 09.11.2018 22:43 GÜNCELLEME 09.11.2018 22:45
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Budapeşte'de düzenlenen ve 16 bölge ülkesinin yanı sıra Çin Merkez Bankası Başkanı'nın da katıldığı Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı'nda konuşan Başbakan Orban, Orta Avrupa ve Balkan ülkelerinin Çin ile ekonomik alanda iş birliğine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Orban, bugün yeni ve çok taraflı bir dünya ekonomi düzeninin oluştuğunu, Çin'in ise bu düzende önemli bir rol üstlendiğine değinerek, hızlı gelişme gösteren Orta Avrupa ülkelerinin de gelecek 5-10 yılda Avrupa ekonomisinin "motor gücüne" dönüşeceğini belirtti.

KARAR VERİCİ UNSUR

 

 

Çin ve Orta Avrupa ülkeleri arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Orban, “Çin'e ideolojik olarak bakmamalıyız. Faklı olduğumuzu ve ülkelerimizi farklı yönettiğimizi kabul etmeliyiz. Birbirimiz hakkında hüküm vermektense aramızda ortak değerler aramalıyız.” ifadelerini kullandı.

'HAZIRLANMAK GEREKİYOR'

Orban, Çin'in uzun dönemde dünya ekonomisinde karar verici bir unsur olacağını, ülkesinin gelecek dönemde de Çin para birimi Yuan cinsi devlet tahvili çıkarmayı planladığına işaret ederek, Doların dünya ekonomisinde tekelini kaybetmesine hazırlanmak gerekiyor.” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • ABD PARASI YÜKSEK 5 ay önce Şikayet Et
  Cinin Eline Düşmek Dünyaya ve Turkiyeye Zarar Verir
  Cevapla
 • ABD PARASI YÜKSEK 5 ay önce Şikayet Et
  Cinin Eline Düşmek Dünyaya ve Turkiyeye Zarar Verir
  Cevapla
 • H.B.V 5 ay önce Şikayet Et
  2019,dan sonra Dünyada her ülke ticaretde kendi parasını kullanacak.
  Cevapla
 • Uygur Türkü 5 ay önce Şikayet Et
  Allah kimseyi çinin eline düşürmesin. Dolardan kurtulalım ama Çin 10 kat daha Vahimdir. Macaristan gibi satınanınmış ülke liderleri böyle saçmalarlar. Ciddi almamak lazım .
  Cevapla
 • kZy 5 ay önce Şikayet Et
  yahudi sermayesi yillar önce bu tedbiri almiştir sermaye şimdi çinde bu yeni bir olay deyil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle