Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeyle okul müdürlerine statü üstünlüğü getirecek. Şu anki sistemle öğretmenlerle aynı statüde yer alan okul müdürleri, artık hem aylık hem emeklilik maaşı bakımından üstün olacak. İdareci olma şartları da zorlaştırılacak.

Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak!
Hem aylık hem emeklilik maaşı daha yüksek olacak!
GİRİŞ 09.11.2018 08:24 GÜNCELLEME 09.11.2018 08:27
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çalışmasının detayları belli olmaya başladı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e getirilmesi beklenen kanunda, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin mesleki gelişmeleri yeniden yapılandırılacak.

 

 

YÜKSEK LİSANS ŞARTI

Öğretmen alımlarında büyük bir değişiklik yapılacak. Buna göre Bakanlık, pedagojik formasyonu kaldıracak. Bunun yerine eğitim fakültesini bitiren öğretmen adayı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yapılan işbirliği çerçevesinde bir yıl pedagojik yüksek lisans eğitimi alacak. Öğretmen adayı bir taraftan yüksek lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan mesleğini yürütecek.

YETERLİLİK ÖLÇÜLECEK

Yeni Şafak'tan Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre; bir önemli değişiklik de okul idarecilerine geliyor. Şu anki sistemle okul müdürleri öğretmenlerle aynı statüde yer alırken hayata geçirilecek düzenleme ile hem maaş hem emeklilik maaşı bakımından öğretmenlerin statüsünden üstün olacaklar. Ancak okul idarecisi olma şartları zorlaştırılacak. Yeni modelde okul idareciliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve lisansüstü düzeyde diplomaya dayalı olarak yeniden yapılandırılacak.

 

 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • hasan 5 ay önce Şikayet Et
  ben belediyedeyim iskurdan birsuru bayan eleman geldi.aksama kadar cay kahve yedisi sekizi bir araya geliyo.toplaniyo.isle uzakdan yakindan alakasi yok .ama benim cocugun okulda bir tane yok.guvenliklerin parasini veliler veriyor.birtane iskurdan eleman yok
  Cevapla
 • arda 5 ay önce Şikayet Et
  gunah kecisi araniyor.desenize hersey mudurun uzerine yarin mudurun biri haksizlik yapsa herkes onun agzina bakacak.artik.milliegitimde orda mudure atacak topu.
  Cevapla
 • Ddd 5 ay önce Şikayet Et
  Liyakat olsun gerisi mühim değil..
  Cevapla
 • Gecekci 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş gerçek olan şu maaş dediğin resmen devlet vergisi kesintiler okadar çok ki 30 TL yakacak parası diyor 20 TL veriyor sen neyi istiyorsun 20 TL ya varmı bunun bir izahı
  Cevapla
 • Eytli 5 ay önce Şikayet Et
  Asgari ucretli ne olacak talim uc kurusa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle