Bakanlığın indirim yetkisi var! Harç ve cezalara enflasyon ayarı

2019 yılı başından itibaren vergi, ceza ve harçlar yüzde 23.73 oranında artması bekleniyor.

Bakanlığın indirim yetkisi var! Harç ve cezalara enflasyon ayarı
Bakanlığın indirim yetkisi var! Harç ve cezalara enflasyon ayarı
GİRİŞ 06.11.2018 07:40 GÜNCELLEME 06.11.2018 08:34
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Her yıl kasımda vergi, ceza ve harçların bir sonraki yıl ne kadar zamlanacağı netleşiyor. Kasımda ekim ayı itibariyle 12 aylık üretici enflasyonu (Yİ-ÜFE) artışı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.

 

 

Yeniden değerleme oranı olarak kabul edilen bu oran da sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan ediliyor. Dün de TÜİK bu oranı yüzde 23.73 olarak açıkladı. Yani değişiklik yapılmazsa vergi, ceza ve harçlar yüzde 23.73 artacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeniden değerleme oranına ilişkin, “Oran için 2019 enflasyonla mücadele kapsamında da bütçe dengesi kapsamında da en optimum, en doğru çözümle ilerleyeceğiz, yakında açıklayacağız. Detaylı çalışmalar devam ediyor” dedi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi yaş ve motor silindir hacmi dışında değerine göre de farklı vergilendiriliyor. 1 Ocak 2018’den itibaren tescil olmuş araçlarda değerine göre vergilendirme olacak. Değeri 40 bin liranın altında 1-3 yaş aralığında ve 1.300 motorun altında bir otomobilin vergisi 743 liraydı, 919 liraya çıkacak. Değeri 40 bin ile 70 bin aralığındaysa 817 liradan bin 10 liraya, 70 bin liranın üstündeyse de 892 liradan bin 104 liraya yükselecek.

 


BAKANLIĞIN İNDİRİM YETKİSİ BULUNUYOR
Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuda yarıya kadar indirme yetkisi bulunuyor. 
 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mtv
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • deneyin görün 1 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücreti memur maaşının üzerine çıkarın. bakalım kaç memur çalışmaya devam edecek. böyle yaparsanız ülke hızla düzelmeye başlar.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  4 d lilerin maaşlarınada enflasyon oranında zam yapılsa amma güzel olur he ☺
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu vergiler artarsa satarım arabayı
  Cevapla
 • burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  tabi ki artacak. ülkenin içi hain dolu. kriz çıksında oturduğum yerden para kazanayım diyen dolar hainleri var. bunları içimizde barındırıyor isek , biz de suçluyuz , mesulüz.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur maaşlarına da %23 zam bekliyoruz o halde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle