Kıdem tazminatına yüzde 8.33 formülü

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan kıdem tazminatı reformu ile her çalışanın Kıdem Tazminatı garanti altına alınacak. Bunu sağlamak amacıyla da her çalışan için bireysel bir kıdem tazminatı hesabı açılacak.

Kıdem tazminatına yüzde 8.33 formülü
Kıdem tazminatına yüzde 8.33 formülü
GİRİŞ 03.11.2018 10:44 GÜNCELLEME 03.11.2018 10:44
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Kıdem tazminatında reformla birlikte her çalışan için bir hesap açılacak. Bu hesaba yatırılacak aylık miktar en az 169 lira olacak. Yılbaşından itibaren bu miktar asgari ücretle birlikte artacak

Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan kıdem tazminatı reformu 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer aldı.

 

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre sosyal tarafların anlaşması ile birlikte yapılacak çalışmaya göre her çalışanın Kıdem Tazminatı garanti altına alınacak. Bunu sağlamak amacıyla da her çalışan için bireysel bir kıdem tazminatı hesabı açılacak. Böylece 1 günlük çalışmanın bile karşılığı olacağından tazminatı hak etmek için 1 yıl beklemek gerekmeyecek. Üstelik tazminat hesabı kişisel olduğu için istifa tazminat almaya engel teşkil etmeyecek.

Bugün hiçbir şirketin kıdem tazminat fonu olmadığı için olası işçi çıkarmalarda sıkıntılar yaşanıyor. Yeni sistem her ay ödeme getireceği için işverenler açısından da büyük bir yük ortadan kalkacak. Böylece aylık küçük miktarlarda yapılacak ödemeler çalışanın hesabında birikecek ve bu biriken para tazminat olarak kendisine verilecek.

PARA İÇİN ÜÇ SİSTEM

1) Kıdem tazminatı mevcut durumda her yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden ödeniyor. Buna göre de aylık olarak ödenecek miktar brüt maaşın yüzde 8.33'ü oluyor. Bu yıl uygulanan asgari ücrete göre en düşük ödeme ise 169 lira. Her ay 169 lira ödenen bir çalışanın 1 yıl sonunda kıdem tazminatı hesabında 2.028,60 TL birikiyor. Bu da bu yılki asgari ücret miktarı.

2) İşveren sendikaları 30 günlük brüt ücret yerine 21 gün öneriyor. Bu durumda her ay brüt maaşın yüzde 5.84'ü hesaba aktarılmış oluyor. Söz konusu hesap aynı zamanda bazı fonlarda değerlendirilip nemalanacağından kaybın önleneceği ileri sürülüyor.

3) Bir başka formülde ise yine 1 yıl için bir brüt maaşa denk gelen yüzde 8.33'lük ödeme bulunuyor. Burada işverenin ödeyeceği orana Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki gibi devlet katkısı olması da bekleniyor.

MEVCUT DURUM

* Tazminat için 1 yıl bekleniyor.
* Sadece işten atılan alabiliyor.
* Firmalar kaynak ayırmıyor.
* Çalışan tazminatını bilmiyor.
* Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor.
* Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu.

REFORM SONRASI

* 1 gün bile çalışan tazminat alacak.
* Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak.
* İşveren her ay bir ödeme yapacak.
* Her çalışan kendi hesabını görebilecek.
* İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek.
* İşveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak.

ASGARİ ÜCRETLİNİN PRİM HESABI

* Brüt asgari ücret 2.029,50 TL
* Yıllık asgari ücret 24.354,00 TL
* Aylık tazminat primi (% 8,33) 169,05 TL
* 1 yıllık tazminat 2.028,60 TL
* Aylık tazminat primi ( % 5,84) 118,53 TL
* 1 yıllık tazminat 1.422,28 TL

KAYNAK: SABAH/FARUK ERDEM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yeni ekonomi modeli
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • OSMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  bu sistem her zaman olduğu gibi zenginler için yapılmış. Peki bundan sonra ne olacak FAKİR'in CANI ÇIKSIN
  Cevapla
 • Ustmaas Grubu 1 yıl önce Şikayet Et
  TAVAN; burda caktirmadan isveren destekleniyor! Ben 8000TL en son maas aliyorsam; kidem tazminatina esas rakam bu olmali, Ust Sinir kalkmali. Anayasadaki firsat esitligine ters durum ve calisanin hakki gaspediliyor. Vergi alirken o rakam uzerinden aliyorsunuz, verirken ust sinir koyuyorsunuz. Bu haksizlik!
  Cevapla
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi bir şey olmaz bürütten almak zarar en iyisi mahkemeyle almak üç vardiya veya 2 vardiya çalışan yerler gece farkı vermeyecek iş verene yarar
  Cevapla
 • Ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi tamamda anladık. .. Ben ne zaman alcam paramı kardeşim ??? Ne zaman ... 60 yaşında emekli olunca mi ??
  Cevapla
 • soru 1 yıl önce Şikayet Et
  işten çıkarmalar kolay olacak mı? Bunun altyapısımı hazırlanıyor? Fon sistemi ekonomi kötü diyemi düşünülyor? Diğer fonlara ne oldugu malum bundaki garanti ne diğerinden iyi tarafı ne? hele bunlar bir cevaplansın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle