Van'da üretiliyor! Arap ülkelerinin gözdesi oldu

Van'ın Çatak ilçesinde yüksek kesimlerde toprak kovanlarda üretilen karakovan balı, sadece yurt içinde değil aynı zamanda Arap ülkelerinde de rağbet görüyor.

Van'da üretiliyor! Arap ülkelerinin gözdesi oldu
Van'da üretiliyor! Arap ülkelerinin gözdesi oldu
GİRİŞ 23.10.2018 12:11 GÜNCELLEME 23.10.2018 12:12
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış


Van'ın Çatak ilçesindeki yüksek kesimlerde, doğal yollarla üretilen karakovan balı, yurt içi ve dışından talep görüyor. 

Dünyadaki en önemli dört arı ırkından olan Kafkas arısının, şeker ve herhangi bir katkı maddesi almadan doğal ürettiği, prolin değeri yüksek karakovan balı, meşakkatli bir yolculuğun ardından sofralara ulaşıyor.

 

 

Söğüt dallarından yapılan ve etrafı çamurla sıvanan özel kovanlarda üretilen, besin değeri yüksek bal, sadece yurt içinde değil özellikle Arap ülkelerinde tercih ediliyor.


Kilogramı 150 liradan satışa sunulan karakovan balının üreticisi Metin Elasan, bu yıl karakovan balında rekoltenin düştüğünü ancak kalitenin arttığını söyledi.

Karakovan balında, herhangi bir katkı maddesi ve dışarıdan müdahalenin söz konusu olmadığını anlatan Elasan, "Şu an satışa sunulan en doğan bal karakovan balıdır. Bu balı kaliteli kılan arılarımızın ırkının çok iyi olması ve arılarımızı bıraktığımız yerlerde onlarca endemik bitkinin bulunmasıdır. Rakımın yüksek olması ve buralarda tarımsal ilaçlamanın yapılmaması da balımızın kalitesini olumlu etkiliyor." dedi.

Karakovan balının, "toprak kovan" denilen ilkel arıcılık yöntemiyle elde edildiğini aktaran Elasan, arıcılığın başladığı tarihten bu yana bu yöntemin kullanıldığını dile getirdi.

"Arap iş adamları sipariş ediyor"

Elasan, yurt içi ve dışından karakovan balına talebin her geçen gün arttığını ifade ederek, şunları belirtti:

"Arap ülkelerinden özellikle Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden çok güzel talepler geliyor. Arap iş adamları sipariş ediyor. Bizler de onlara gönderiyoruz. Bölgemizde arıcılık zaten yoğun olarak yapılıyor. Bununla beraber Türkiye'nin her ilinden sipariş alıyoruz. Ayrıca Van kahvaltısını zengin kılan en önemli menü yine karakovan balıdır. Sofraları süsleyen en güzel gıda bu baldır. Kahvaltının vazgeçilmezidir. Bundan dolayı bilinçli çiftçilerin yetişmesi çok önemli."

Çiftçi Nuri Dündar da karakovan balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliğin, doğal olarak üretilmesi olduğunu anlattı.

Dündar, bölgede zorluklara rağmen arıcılığı devam ettirdiklerini kaydederek, "İlkbaharda buradaki yüksek rakımlı yaylalara kovanlarımızı bırakıyoruz. Arıya herhangi müdahale yapmıyoruz. İlkbaharda kapattığımız kovanları şimdi açıyoruz. Tamamen organik bir baldır. Üretimi düşük olduğu için fiyatı da yüksektir. Buna rağmen çok yoğun bir talep alıyoruz." diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Yunus 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kovanlarda binlerce arı ölüyor hasat yaparken. Hem bu bildiğin teneke. Biz de arıcılık yapıyoruz kovanlarımızın hepsi katran, gürgen veya meşe ağacından. Modern kovanlarda bir yılda 3 veya daha fazla kez hasat yapılırken bunda 1 kere. O yüzden fiyatı yüksek. Kesinlikle tercih edilmemeli etrafı hayvan pisliğiyle kapatılıyor görseniz yemezsiniz bile.
  Cevapla
 • kayserili 11 ay önce Şikayet Et
  bal budur aynısını ben yaptım yemeye doyulmaz mis mis.
  Cevapla
 • Misafir Sanatçı 11 ay önce Şikayet Et
  Benim köyümde de bu tür kovanlarda organik bal üretiliyorlar, ama şifa için, ilaç olan bu balların üreticisi farkında olamadığı için ucuz fiyattan toptan satıyor, organik balları alan toptancılar markalı olarak küçük ambalajlar halinde çok yüksek fiyatlardan piyasaya sunuyorlar. Organik bal üreticileri, kooperatifler halinde birleşip markalı ve güzel ambalajlarda dünyaya pazarlaması yapılsa, organik balların katma değeri çok yüksek olur, bal üreticilerinin kazançları daha fazla olur, işlerini daha da kooperatif kanalı ile daha büyütürler, şirketleşirler, çok kısa sürede Türkiye markaları ve dünya markaları olurlar...
  Cevapla
 • OSMANLI GELİYOR 11 ay önce Şikayet Et
  Zaten kendi urettigimiz urunlerin en kalitelisi pahalisini yabancilara gidiyor.
  Cevapla
 • Yorum 12 11 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun vana
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle