Hazine'den rekor tahvil satışı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan, "Hazine finansman programı çerçevesinde, uluslararası sermaye piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirilmiştir" açıklaması yapıldı. Açıklamada söz konusu ihraca yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde talep geldiği belirtildi.

Hazine'den rekor tahvil satışı
Hazine'den rekor tahvil satışı
GİRİŞ 17.10.2018 09:25 GÜNCELLEME 17.10.2018 10:30
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hazine Finansman Programı çerçevesinde, uluslararası sermaye piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirildi. Tahvilin getiri oranı %7,5, kupon oranı %7,25 olarak gerçekleşti. İhraca yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde talep geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekleşen ihaleye ilişkin “Türkiye’nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıtmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Albayrak şöyle devam etti:

"Küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen bu talep, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından oldukça önemlidir. Atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koymuştur.

İhalenin sonucu, uzun zamandır uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde vurguladığımız Türkiye’nin iktisadi temellerinin sağlamlığının, dış şoklara karşı dayanıklılığının ve hayata geçirdiğimiz tedbirlerin başarısının yatırımcılar tarafından teyit edildiğini net bir şekilde yansıtmıştır.

Yeni Ekonomi Programımız kapsamında ortaya koyduğumuz hedeflere ulaştıkça, stratejilerimizi ve politikalarımızı hayata geçirdikçe, Türkiye’ye küresel piyasalarda duyulan güven daha da artacak, makroekonomik göstergelerimiz çok daha iyi seviyelere ulaşacaktır.

Enflasyon ile mücadele başta olmak üzere, Yeni Ekonomi Programımızın temel alanları olan bütçe disiplini, ekonomik dengelenme, ihracata ve teknoloji üretimine dayalı büyüme için politikalarımızı adım adım hayata geçireceğiz.''

ETİKETLER
hazine bakanlığı
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Adil 6 ay önce Şikayet Et
  Amerika dolarına Amerika'dan 3 kat fazla faiz verirsen tabi talep yüksek olur. (ABD Faizi 2,25)
  Cevapla
 • MEHMET 6 ay önce Şikayet Et
  abi şu doları bir anda spekülatörlerin elinde patlatmaz sanız ters köşe yapmazsanız bunların akıllanacağı yok speküle etmeye devam edecekler bundan rant elde ediyorlar faizden olduğu gibi ve bana kalırsa bunların ekonomimizde satın aldıkları adamlar var gazeteci satın aldıkları gibi ekonomi aktörleri araştırılmalı denetlenmeli ortada her hangi bir sıra dışı olumsuz veri yokken ekonomik verilerin bu kadar dalgalı hareket etmesi olağan bir durum değil.
  Cevapla
 • METE 6 ay önce Şikayet Et
  " Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın." Bakara 278
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Dolra yüzde yedibuçuk faizden olmasın o talep çünkü hiçbir yerde bu kadar yüksek faiz yok dolara
  Cevapla