İşsiz kalanlara 3 bin TL maaş

Türkiye ekonomisi üzerinde spekülatif oyunlar oynamak isteyenlere bir darbe de Genel İşsizlik Sigortası’ndan (GİS) geliyor. Türkiye’de kapsamı bakımından bir ilk olacak GİS ile istem dışı işsiz kalanlara aylık 3 bin TL işsizlik maaşı ödenecek uygulama başladı.

İşsiz kalanlara 3 bin TL maaş
İşsiz kalanlara 3 bin TL maaş
GİRİŞ 14.10.2018 17:32 GÜNCELLEME 14.10.2018 17:32
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Bereket Sigorta’nın iş ortağı olduğu GİS’in Genel Müdürü Cüneyt Demir, yaptığı açıklamada kapsamı ve işsiz kalanlara yapılan ödemelerin büyüklüğü dikkate alındığında GİS’in Türkiye’de bu alanda yeni bir sayfa açacağını söyledi.

Demir, “GİS, çalışanlara ayrıca bir güvence sunuyor. İşsiz kalınması durumunda hayat standartlarını düşürmeden yeni bir iş bulunabilecek makul bir süre olan 6 aylık bir süre içerisinde 3 bin TL işsizlik maaşı alma imkanı veriyor. Yani işsizler toplam 18 bin lira işsizlik ödeneği alabiliyorlar. Bu bugüne kadar Türkiye’de bu alanda kapsam bakımından yapılan poliçeler dikkate alındığında bir ilk” dedi.

 

 

"Ayda 3 bin TL de GİS’ten işsizlik maaşı alabilecekler"

Genel İşsizlik Sigortası’ndan yararlanma koşullarının devletin uyguladığı sistemle benzerlik gösterdiğini ifade eden Genel Müdür Demir, “İstem dışı işsiz kalan herkes, devletten işsizlik maaşı almaya hak kazanacak durumda ise bizden de işsizlik maaşı alabiliyor demektir. Bizimle yapacağı poliçe ile devletten alacağı işsizlik maaşına ilave olarak ayda 3 bin TL de GİS’ten işsizlik maaşı alabilecekler. 6 ay süre içerisinde daha düşük ücretle yeni bir işe girilmesi durumunda bile GİS kapsamı devam edecek ve aradaki maaş farkını GİS ödeyecek. Mesela GİS’ten işsizlik maaşı alan bir işsizimiz 3 ay sonra asgari ücretle işe girdi. 3 ay daha GİS’ten kendisine bin 400 TL civarında ödeme yapılarak, eline geçen rakam 3 bin TL’ye tamamlanacak” diye konuştu.

"Online başvurular başladı"

GİS’in sadece işsizlik sigortası olmadığının da altını çizen Demir, GİS’e başvurmanın son derece kolay olduğunu ifade ederek, “GİS işsiz kalınan süre içerisinde bireyleri kazadan, deprem gibi doğal afetlerden, kritik hastalıklardan doğan risklerden de koruyor. GİS’liler, kritik hastalıklar, ölüm, kaza, deprem gibi konularda da her biri 60 bin liraya kadar teminatlı güvenceye sahip oluyorlar. Ayrıca istem dışı işsiz bırakılanların haklarını hukuksal olarak arama konusunda da GİS, 10 bin TL’lik hukuksal koruma güvencesi veriyor. Şartları uyan herkes başvuruda bulunabilir. İşsizlik maaşı ile ilgili devletin uyguladığı yasal çerçevede ve prim gün sayısında çalışması bulunanlar, gis.com.tr üzerinden poliçe yapabilirler. İsteyenler taksit seçeneklerinden de faydalanabilir. GİS’e katılımı takiben 3 ay sonrasında işsiz kalınması durumunda, 1 ay bekleme süresinin ardından istem dışı işsiz kalanlar maaşlarını almaya başlayabilecekler. GİS’te artan oranlarda poliçe bedeli ve buna karşı daha az veya fazla işsizlik maaşı yok. Tek bir fiyat var ve 3 bin TL işsizlik maaşı bulunuyor” şeklinde konuştu.

"Şimdiden büyük ilgi var"

GİS’e daha şimdiden ilginin bir hayli fazla olduğunu belirten Demir, “İlginin daha lansman öncesinde bu kadar fazla olması bizi daha kapsamlı hazırlıklara yöneltti. Resmi internet sitemiz üzerinden hızlı erişim imkanıyla poliçe satın alma kolaylığı sağlanması buna bir örnek. Bazı sendika başkanlarımız da sisteme ilgi göstermeye başladılar. Kimse üyelerinin işsiz kalmasını istemez. Ama kaçınılmaz olan işten çıkarmalarda en azından işçilerin işsiz geçirecekleri günler düşünüldüğünde GİS’in sunduğu imkanlar gerçekten çok iyi. İşçi temsilcilerimiz ile özel çalışmalarımız olacak. GİS’i tüm çalışanlarımıza anlatmak ve faydalandırmak isteriz. GİS’ten faydalanmak isteyenler internet sitemizden veya çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirler. Her sektör oturup özellikle bu dönemde ülkem için neler yapabilirim diye sorgulamalı. Bizler de sigorta sektörünün deneyimli insanları olarak oturduk ve memleketimiz için, işsizlik riski bulunan insanlarımız için nasıl daha fazla ürünler üretebiliriz diye çalıştık. Ortaya büyüklüğü bakımından daha önce olmayan böyle bir güvence çıktı. İsteriz ki keşke kimse işsiz kalmasın, kaza geçirmesin, hastalıklara yakalanmasın. Ama bunlar hayatın gerçeği. Her şey güzel ülkemiz ve güzel insanlarımız için” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  sgk tavandan yatan birisi bi ton işsizlik parası veriyor yıllardır.hiç kullanmadığında ona ne erken emeklilik nede emekli maaşına katkısı var.devlet istediği yere peşkeş çekiyor.ADİL DÜZEN YOK.Prim gününe göre değil prim tutarına göre değerlendirilmeli.Adam 20 yıl tavandan ödeme yaptı ise işsiz kalma durumunda farklı bir statüsü olmalı.Bu işsizlik daha çok doğuda veriliyor.anlaşmalı danışıklı dövüş.HER KONUDA OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA DOĞU BATIYI SÖMÜRÜYOR.
  Cevapla
 • Eyt li 1 yıl önce Şikayet Et
  Aaaaaaaa ne güzel haber.
  Cevapla
 • Guven 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar işsiz kalanlara verilmiyor bu para..istem dışı işsiz kalanlara verilecek diyor..ve de istem dışı nasıl oluyor bilgi yok,örnek bile verilmemiş
  Cevapla
 • Yeni 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede işsizlere ödenen para sığır yetiştirmeye ödenseydi etin kilosu 20 lira olurdu
  Cevapla
 • Eyt 1 yıl önce Şikayet Et
  Güler misin, ağlar mısın. Eyt mağdurları BEKLİYORUZ
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle