Tam 6 yıl sürdü! Türkler yaptı

TUSAŞ Motor Sanayi (TEI), tasarım çalışmalarına 2012'de başladığı yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) motoru PD170'in ilkini Baykar tarafından imalatı gerçekleştirilen Akıncı'da kullanılması için teslim etti. Çift motorlu olarak tasarlanan hava aracı, PD170 ile uçuş testlerine önümüzdeki yıl başlayacak.

GİRİŞ 12.10.2018 14:51 GÜNCELLEME 12.10.2018 15:07
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

TEI, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2012'de imzaladığı sözleşme ile Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi'ne başlamıştı. Türk mühendisleri tarafından tasarlanan motor ilk yer testine Ocak 2017'de girdi. Bu süreç içinde 3 bin saatten fazla test başarıyla tamamlandı. Motor, 20.000 bin feet yani yaklaşık 6 bin 600 metre yükseklikte 170 beygirlik güç sağladı.

Mevcut motora göre çok daha az yakıt sarfeden turbodizel motorun önümüzdeki yılın ikinci yarısında tüm kalifikasyonunun tamamlanması hedefleniyor.

 

Akıncı 5 ton ağırlığında

Baykar tarafından geliştirilen ve çift motorlu olarak tasarlanan Akıncı, 24 saat havada kalabilecek. Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı, geçtiğimiz haziran ayında imalat bandına girmişti. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan Akıncı, toplam 5 ton ağırlığa sahip olacak. 1,5 ton faydalı yük taşıyabilecek. Kanat açıklığı 20 metreye kadar çıkacak Akıncı'da uydu haberleşmesi için SAT-COM sistemi yer alacak. Böylelikle aracın menzili çok daha uzatılabilecek.

ANKA'da uçacak

PD170'in önümüzdeki günlerde TUSAŞ tarafından tasarlanan ve TSK'da kullanılan ANKA-S İnsansız Hava Aracı'nda uçuş testlerine başlıyor. PD170, mevcut Alman orjinli motorun yerini alacak. Yer testlerinden başarıyla çıkan sistemin ilk uçuşunun ardından TUSAŞ'ın gerçek uçuş testleri başlayacak. Bu aşamanın da tamamlanması sonrasında motorun önümüzdeki yıl içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmesi bekleniyor

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
bayraktar
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • hakan 7 ay önce Şikayet Et
  bana böyle gelin yaa helal olsun
  Cevapla
 • mustafa m a 7 ay önce Şikayet Et
  saglam ve kaliteli uretelim aynen boyle maasallah .
  Cevapla
 • misafir okuyucu 7 ay önce Şikayet Et
  Yerli olsun, lütfen kaliteli olsun, oto yedek parçada yerli üretim yerlerde sürünüyor, ne satan ne de alan memnun..
  Cevapla
 • HamidiyeSüvarisi 7 ay önce Şikayet Et
  Vatana millete hayırlı olsun.Durmak yok Yola Devam.Müslümanların umudu büyük Türkiyemiz.
  Cevapla
 • Memed 7 ay önce Şikayet Et
  Yeni bir Eskişehir klasiği. Eskişehirde üretilip , Ankaraya gönderilmesi bana Devrim i hatırlattı. İnşallah sonrası Devrim gibi olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle