İtalya borç batağına düştü!

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, İtalyan hükümetinin yüksek devlet borçlarının nasıl ödeneceği konusunda kendisinin çalışması gerektiğini belirtti ve bu borçların sorumluluğunun Avrupa Birliği içindeki diğer ülkelere aktarılamayacağı uyarısında bulundu.

İtalya borç batağına düştü!
İtalya borç batağına düştü!
GİRİŞ 11.10.2018 15:18 GÜNCELLEME 11.10.2018 15:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'e konuşan Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, İtalya hükümetinin yüksek düzeydeki devlet borcuyla başa çıkması gerektiğini vurguladı.

Scholz, “İtalyan hükümeti, yüksek düzeydeki devlet borcuyla başa  çıkmalı. Hiç kimse bu sorumluluğu İtalya hükümetinden alamaz. Bu Avrupalı  ortaklara ihraç edilemez veya aktarılamaz." ifadesini kullandı.

 

 

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son yayınlanan “Dünya Ekonomik  Görünümü Ekim 2018” raporunda “birçok ülkede artan borçların ekonomik istikrar  için risk oluşturuyor” değerlendirmesinin çok doğru bir değerlendirme olduğunu  belirten Scholz, Almanya’nın maliye politikasını sağlam maliye politikalarına  örnek olarak gösterdi.

Alman hükümetinin 2009 finansal krizinde ekonomiyi istikrara  kavuşturmak ve büyümeye katkı sağlamak için borçlanmayı artırdığını hatırlatan  Scholz, “Bu doğru bir adımdı. Fakat borçlarımızı geri ödüyor olmamız da doğru.  Almanya’nın ‘borç freni’ dmokrasi için bir kazanç.” ifadesini kullandı.

Scholz, birlikte büyüyen bir Avrupa bile olsa, birlik içindeki ülke  hükümetleri ve parlamentoların bireysel sorumluluğun devam etmesinin kesinlikle  gerekli olduğunun altını çizdi.

Ticaret ihtilaflarının artmasının küresel ekonomi için en büyük risk  olduğunu anlatan Scholz, bu konuda ABD ile Avrupa Birliği arasında diyaloğun  devam etmesini söz konusu riskin azaltılması için iyi bir işaret olarak  değerlendirdi.

Scholz,  “Almanya’nın büyük dış ticaret fazlasının dünyada  istikrarsızlığa neden oluyor” yönündeki iddialara nasıl cevap vereceği sorusuna,  küresel ölçekte, AB'ye bir bütün olarak bakılması gerektiğini ve AB ve ABD  arasındaki ticaret dengesinin oldukça dengeli olduğunu belirtti.

İtalya'nın toplam borcu 2,67 trilyon dolara dayanmış durumda. Yunanistan’dan sonra AB’de milli gelire göre en fazla kamu borcu bulunan ülkenin borcunu AB kuralları gereği azaltması gerekiyor. Yunanistan’ın kamu borcu gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 180’ine denk gelirken, bu oran İtalya’da yüzde 130 seviyelerinde.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • haldun 8 ay önce Şikayet Et
  bu devletler kime borçlanıyor acaba aslında hep fakirler zenginlere borçlanıyor gerçek açıklaması budur.
  Cevapla
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  Bir sanayi ülkesinin ne borcu olabilirki
  Cevapla
 • Padovali turk 8 ay önce Şikayet Et
  Inanin ben burda yasiyorum son 5 senenin en kotusu.buraya gelen afrikalilar yada baska gocmenler onlara bile kamp ,yemek,saglik. Hic biri hizmet disi nedini eu para yok.italyada kuzey bolgesi iyi para ,ticaret ,moda orda.guney italya bittik sicilya tarafi gencler almanyada ,,,
  Cevapla
 • 57.Alay 8 ay önce Şikayet Et
  Biraz daha kuzey afrikali din kardesimiz cikarma yaparsa italya diye bir yer kalmayacak tarihteki somurulerinin hesabini odeme vakti
  Cevapla
 • yerli TÜRKUAZ 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kendi birliğini kuracak yönetecek şuuru var. Bir an evvel referandum YAPILMALI kırılan onur alınmalı BAŞKAN YAPICAK İNŞALLAH Avrupa dökülüyor. Şu anda göstermelik duruyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle