Türkiye'ye 72 milyar lira kazandıracak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yeni modelle kömürde 7 sahanın ruhsat devriyle potansiyeli yüksek alanları üretime açıyoruz" dedi.

Türkiye'ye 72 milyar lira kazandıracak
Türkiye'ye 72 milyar lira kazandıracak
GİRİŞ 11.10.2018 11:57 GÜNCELLEME 11.10.2018 12:37
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "TTK alanlarında yıllık ek 3 milyon ton, TKİ alanlarında ise ek 15,6 milyon ton kömür üreteceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "TKİ ruhsatlarında 25 ila 30 yıllık projeyle 72,3 milyar liralık yerli kömür ekonomiye kazandırılacak"

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "Söz konusu dönemde kömür sahalarından kamuya 21 milyar lira gelir akışı sağlanacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "Yerli sahalardan yaklaşık 19 milyon ton kömür üreterek ithalata ödenen ücreti yarı yarıya azaltacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: "Yeni sahalarda yılda 7,5 milyar liralık ithal kömürün ikamesiyle cari açığın kapanmasına katkı sağlayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "TTK’nın ruhsat alanlarında yaklaşık 203 milyon tonluk bir üretim sahası yatırımcılara açılacak. Böylece sözleşme süresi boyunca 25 milyar liralık ithal kömür ikamesi sağlayacağız"

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • madenciler 10 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım maden ruhsatları üçyüzbin tl den ihaleye çıkarıyorsunuz bir maden işletmesi için orman izinleri 1,500,000,tl bu rakamlarla madencilik bitti bu bedelleri kaldırın lütfen maden yatırımcısı makina ekipmanmı alacak ruhsat ve izin bedelimi ödeyecek unutmayın madencilik ihracatı çok düştü madencilik bittimi sanayi biter sanayi bittimi ekonomide biter örnek yunanistan
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım kos koca fabrikamız ha kapandı ha kapanacak.Şu Doları düşürün artık Allah Muhammed (Sav) aşkına.
  Cevapla
 • Enerji 10 ay önce Şikayet Et
  Hükümetten biz Eneeji Sistemleri Mühendislerine imza yetkisini bekliyoruz. Yenilenebilir yerli temiz ucuz bir enerji için Enerji Sistemleri Mühendisleri gereklidir.
  Cevapla
 • tatvanlı 10 ay önce Şikayet Et
  peki sayın bakanım şu fahiş kömür fiyatlarına ne denmeli kömür alamıyoruz ne yapacağız allah rızası için
  Cevapla
 • Fırat 10 ay önce Şikayet Et
  Bir an evvel bırakıp doğalgaza geçin varsa, emin ol birkaç yılda amorti eder kömüre vereceğiniz paraya. Kömürün ucuzlayacağı yok
  Cevapla
 • Adiga81 10 ay önce Şikayet Et
  Üretilecek kömür (Zonguldak taş kömürü hariç) kükürt oranı son derece yüksek ve kalorisi 4200 olan linyit kömürü. Bu kömürü nerede kullanmayı düşünüyorlar merak ediyorum. Çevre açısından ciddi sıkıntılar doğurabilir.
  Cevapla
 • Sayko 10 ay önce Şikayet Et
  Batı nasıl kömür ağırlıklı enerji üretiyorsa biz de enerjide yerli kaynakları kullanmak zorundayız. Birey olarak da tasarruf etmek, lüks ve israftan kaçınmak zorundayız. Dış kaynaklarla ekonomimizi de kendimizi de bağımlılıktan kurtaramayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle