Ağustos ayı cari açık rakamları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018 yılı Ağustos ayı 'Ödemeler Dengesi' verisini (Cari Açık) açıkladı. Türkiye ekonomisi Eylül 2015'ten bu yana ilk kez cari fazla verdi. Bir önceki yılın Ağustos ayında 923 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi.

Ağustos ayı cari açık rakamları açıklandı
Ağustos ayı cari açık rakamları açıklandı
GİRİŞ 11.10.2018 10:04 GÜNCELLEME 11.10.2018 10:51
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Bir önceki yılın Ağustos ayında 923 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 2.592 milyon ABD doları fazla verdi. Foreks'in anketinde beklenti cari işlemler dengesinin 2,5 milyar dolar fazla vereceği yönündeydi. Cari işlemler dengesi en son 2015 Eylül ayında 218 milyon dolar fazla vermişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, on iki aylık cari işlemler açığı 51.125 milyon ABD dolarına geriledi.

Açıklamada şöyle denildi:

 

 

"Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı (*) ise, bir önceki yılın Ağustos ayında 2.438 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ayda 5.109 milyon ABD doları fazla vermiştir.

Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.065 milyon ABD doları azalarak 1.284 milyon ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 741 milyon ABD doları artarak 4.627 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 461 milyon ABD doları tutarında artarak 3.693 milyon ABD dolarına yükselmiştir.Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 67 milyon ABD doları artarak 675 milyon ABD doları olmuştur.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 60 milyon ABD doları azalarak 737 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 1.786 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Bu gelişmede, yurtiçinde yerleşiklerin yurtdışında yaptığı yatırımlardaki 821 milyon ABD doları artış ile yurtdışı yerleşiklerin yurtiçinde yaptığı yatırımlardaki 965 milyon ABD doları azalış etkili olmuştur.

Portföy yatırımlarının alt kalemleri incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 36 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 666 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurtiçi bankaların yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 24 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 10.371 milyon ABD doları ve yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları 284 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 2.210 milyon ABD doları ve 5 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 133 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

ETİKETLER
cari açık
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Finans Profesoru 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne rakami babam!, İstanbul Borsasının haline baksaniza, "meşe ağacı" gibi şirketlerin piyasa değeri ne oldu? Ordaki kayıpların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Nasil bir hareketi tetikleyebileceğini biliyor musunuz?
  Cevapla
 • Finans ordinaryüsü 1 yıl önce Şikayet Et
  parafosor kardeş haklı değilsin!*
  Cevapla
 • Köroğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  İthal ürünlere konan ek vergiler ile özellikle de elektronik ürünlere, ithalatta yaşanan düşüş. Sonucu ithalatta düşüş, ihracat rakamı aynı kalsa bile cari açık fazla verecektir kaçınılmaz olarak.
  Cevapla
 • Akademisyen 1 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü insanlar yurt dışına satmayı yurt içine satmaktan cazip ve karlı görüyor. Dolayısıyla euro'nun artmasını fırsat bilen insanlar sürekli ihracat yapıyor. Bu da yerli ürünün artmasına vesile oluyor. İhracatçılar ben şu kadar fiyata veriyorum istersen al istemezsen yurt dışına satarım diyor. İşte esas enflasyon bu sebepten dolayı çok yükseliyor. İç piyasada ihtiyaç olunan ham madde ve gıdaların ihracatına sınırlandırma gelmeli. Yoksa vatandaşın alacak gücü kalmadı!!! Yetkililere duyrulur...
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen sakın ekonomist olma memur bey. Karşılıksız nasıl zam yapıyorsun? Bu dediğin enflasyonu daha da artırır.
  Cevapla
 • KRİZ/FIRSAT 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yoruma Rusya'ya ihraç edilen domates fiyatlarının aşırı yükselmesini örnek gösterebiliriz. Sebze ve meyvelerdeki fiyat artışları, önümüzdeki sene tarıma yatırımın artmasını ve bu ürünlerin çok daha fazla üretilmesini sağlayacaktır. Ben bile mühendisliği bırakıp sebze meyve üretmeyi düşünmeye başladım. Ceviz, badem, fındık, antep fıstığı, zeytin, limon, domates, elma, kiraz, incir vs. "Her kriz kendi içinde birçok fırsatı doğurur", "öldürmeyen her darbe güçlendirir."
  Cevapla
 • Osmanlı_Torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Akademisyen, Cari fazlası vermesinin sebebi satışların artması değil, İthalatın azalmasıdır. Dolar çok yüksek olduğundan herkes koruma moduna geçti ve elindeki malları eritmeyi düşünüyor. buda geçicide olsa ithalatı azalttı ve cari fazla verdik. Tabiki yurtdışına satış daha cazip onda diyecek bir şey yok. Ama öyle istediğinde yurt dışına mal satılabildiğini mi sanıyorsun. kalite ,fiyat, hız, lojistik bilinirlik, gibi etkenler ihracatı etkilen durumlardır bunlarda bir anda olabilecek şeyler değildir.
  Cevapla
 • memur 1 yıl önce Şikayet Et
  katılıyorum,yapılması gereken ihracatın engellenmesi değil,vatandaşın alım gücünü maaşlara enaz %50 artırarak artırmaktır,ihracatçı olsak bizde dışarıya 50 tl ye sattığımızı içeride 25 tl ye vermek istemezdik.
  Cevapla
 • mehmet şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen olay budur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle