Yarından itibaren zorunlu! Yapmayan yandı

Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde "yerli üretim" logosu kullanma zorunluluğu yarın itibarıyla başlıyor.

Yarından itibaren zorunlu! Yapmayan yandı
Yarından itibaren zorunlu! Yapmayan yandı
GİRİŞ 02.10.2018 10:58 GÜNCELLEME 02.10.2018 11:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde "yerli üretimlogosu"nun kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin ardından 3 Ekim itibarıyla zorunlu olacak.

Ticaret Bakanlığı'nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında üretim yeri Türkiye olan mallar için "yerli üretim logosu" da yer alacak.

 

Yerli üretim logosunun, Türkiye'de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.

Fiyat güncellemelerinde, yalnızca malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih etikette zorunlu olarak belirtilecek, eski fiyatın etikette yer alması gerekmeyecek.

"Yerli üretim" logosunun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanabilecek. Ayrıca Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanabilecek.

"Yerli üretim logosu" uygulaması, Türkiye sınırları içerisinde perakende olarak satışa sunulan mallar için geçerli olduğundan ihraç edilen mallar ya da perakende olarak satışa sunulmayan mallar kapsam dışı tutuluyor.

Yabancı firmalar tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunuyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Ayyıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli üretime eyvallah da ne yazık ki yapılan keyfi zamlara bakınca yerli üretim yapan ne yazık ki yabancı menşei kafa taşıyanlar vatandaşın kanını emmeye daha fazla meraklı. Yani ilk önce üretimi yapanları yerlileştirmek gerek.
  Cevapla
 • çağlar 1 yıl önce Şikayet Et
  üzerinde yerli yazması önemli değil önemli olan firma yerlimi ona bakmak lazım bu gün ilk boykot ettiğimizi sandığımız kola firması bile yerli yazıyor ozaman istanbulda üretilen deterjan (aslen israil ürünü) oda yerli yazarsa şaşırmam
  Cevapla
 • Mutlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli üretim ile türk mali farklı. Torku ve çaykur türk mali.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  anlamadığınız ve yanlış yaptığınız birşey var. etiketlere yerli üretim logosu koymak yeterli derecede kontrol edilebilir değildir. önemli olan ürünelere bu logoyı koymak. hangi ürüne koyulanilir hangi ürün yerli buna da devlet kurumları karar verir ki bu daha doğru ve gerçekci bir çözümdür. yoksa ithal ürün etiketinede koyarsın yerli üretim logosunu bizim millet tembel bakmadan alır.
  Cevapla
 • kürşat 1 yıl önce Şikayet Et
  COCA COLA bile yerli üretim etiketi alıyorsa bence bu uygulama başlamadan bitmeli
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli firma değil, yerli üretim logosu. Firma yabancı olabilir ama Türkiye'de üretim yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle