Amazon'a inceleme!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD'li e-ticaret şirketi Amazon'un veri kullanımının rekabeti engelleyip engellemediğini belirlemek üzere inceleme başlattı. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu şirkete küresel cirosunun yüzde 10'una varan para cezası kesebiliyor

Amazon'a inceleme!
Amazon'a inceleme!
GİRİŞ 20.09.2018 09:59 GÜNCELLEME 20.09.2018 09:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, dün Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, ABD'li e-ticaret şirketi Amazon'un platformunda yer alan diğer perakendecilerden topladığı verileri kullanması hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Amazon'un hem perakendeci hem de diğer perakendecilere ev sahipliği yapan bir platform olduğunu anımsatan Vestager, "Konuyla ilgili bilgi topluyoruz ve bu konuyu tam olarak anlamak için piyasa katılımcılarına çok sayıda anket gönderdik." diye konuştu.

'RESMİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Vestager, Amazon'un veri toplamasının AB rekabet kurallarına uygunluğu hakkında ön inceleme başlattıklarına dikkati çekerek, "Resmi olarak bir dava açmadık. Tam resmi anlamaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu, söz konusu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu bunu engelleyebiliyor ve şirkete küresel cirosunun yüzde 10'una varan para cezası kesebiliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Avrupa rekabet kurumu
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Bizde vergi bile odemezler Uber gibi sonradan Dank Eder herhalde
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de şirket açtılar ve dün hizmete girdi sayfaları. mecbur vergi verecekler.
  Cevapla
 • Mert 10 ay önce Şikayet Et
  Amazonda satılan yabancı menşeli ürünlere amazon %19 vergi koyarak satıyor. Ama urun satıcısı yabancı ülke olduğu icin net ücreti alıyor.. alıcıya KDV içeren bir fatura gelmiyor. Ve siz bu vergiyi devlete ödediğinizi gösteremiyorsunuz.. Bu vergi nereye gitti.. Mesela siz firma olsanız elinizde bir KDV faturası olmadığı için muhasebeden indirilecek KDV hesabına hiçbirşey yazamazsınız.. Amazon ise diğer kàrlarının üzerine birde %19 koymuş oluyor..
  Cevapla