65 yaş aylığı Kasım maaşı ne zaman yatacak? Yaşlılık maaşı nasıl alınır?

65 yaş aylığı yeni torba yasa ile birlikte artık 3 ayda bir değil ayda bir olarak ödenecek. Yaşlılık maaşı adı altında dar gelirli 65 yaş üstü vatandaşlara ödenen 65 yaş aylığının Kasım ayında ne zaman yatacağı ise merak konusu oldu. Peki, yaşlılık maaşı Kasım maaşı hangi gün yatacak?

65 yaş aylığı Kasım maaşı ne zaman yatacak? Yaşlılık maaşı nasıl alınır?
65 yaş aylığı Kasım maaşı ne zaman yatacak? Yaşlılık maaşı nasıl alınır?
GİRİŞ 12.11.2018 14:07 GÜNCELLEME 12.11.2018 14:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara ödenen yaşlılık maaşı Eylül ayı itibariyle zamlı olarak verilecek. Eylül ayında 543,27 lira olan 65 yaş aylığı, torba yasadan çıkan karar ile birlikte artık 3 ayda bir değil her ay olarak ödenecek. Eylül ayında hayata geçecek olan aylık ödemelerle birlikte 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan, aylık geliri belirli bir rakamın altında olan yaşlıların yüzü gülecek. Eylül ayının sonuna yaklaşırken ödeme tarihi merak konusu olan yaşlılık maaşı Kasım ayında hangi günlerde yatırılacak? Yaşlılık maaşı alacak olan vatandaşların doğum tarihlerinin son rakamına göre ödemeler yapılıyor. Peki, doğum tarihinin sonu 0-5, 2-7 ve 1-6 olanlar 65 yaş aylıklarını ne zaman alacaklar? İşte, yaşlılık maaşına başvurusu ve maaş ödemesine dair tüm merak edilenler haberimizde...

65 YAŞ AYLIĞI KASIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

 

Yeni düzenleme ile ilk aylık ödemesi Eylül ayında yapılan yaşlılık maaşının, ikinci ödemesinin yapılacağı Kasım ayının hangi günlerinde yatırılacağı merak konusu oldu. 65 yaş aylığının ödeme günleri maaş alacak kişilerin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre ödeniyor. Bu durumda; 0 ve 5 olanlar ayın 5'inde, 1 ve 6 olanlar ayın 6'sında , 2 ve 7 oyanlar ayın 7 sinde , 3 ve 8 olanlar ayın 8'inde, 4 ve 9 olanlar ise 9'unda yaşlılık maaşlarını alabilecekler. 

YAŞLILIK MAŞINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

65 yaşını geçmiş, gelir durumu geçimine el vermeyen vatandaşlara yapılan yaşlılık maaşı ödemesine başvuru için bazı kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. 65 yaş aylığı adından da belli olacağı üzere 65 yaşını geçmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) herhangi bir güvencesi ve ek geliri olmayan, aylık geliri 483 liranın altında olan vatandaşlara veriliyor. 1 Eylül öncesinde 3 ayda bir ödemesi yapılan yaşlılık maaşı 2018 yılı Eylül ayından itibaren her ay olarak yapılmaya başlandı. Memur maaşı katsayısına oranla artış gösteren aylık Temmuz ayında 500 liraya çıkartılmıştı. Halihazırda 618 bin vatandaşın yararlandığı maaş herkese 1 Eylül itibariyle de 543 lira olarak ödendi. 

65 YAŞ AYLIĞI ALMAK İÇİN 3 KRİTER VAR!

1. İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak,

2. Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak; emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de bu aylıktan yararlanamıyor. 

3. Aylık gelirin 484 liranın altında olması gerekiyor; Gelir hesabında daha önceden hane içindeki herkesin gelirine bakılıyordu. Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisiyle eşinin geliri dikkate alınıyor.

YAŞLILIK MAAŞINA BAŞVURU İÇİN...

Yaşlılık maaşı almak için gerekli olan kriterleri yerine getirmiş olan vatandaşların adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na başvurmaları gerekiyor. Daha sonra valilik ve kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınıyor. Alınan evraklar 'SGK primsiz ödemeler' birimine teslim ediliyor. Form, 'Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunuyor. 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden 'vasi'lik kararı alınacak. SGK belgeleri inceleyecek ve maaş bağlama kararını verecek.

BU DURUMDA AYLIĞINIZ KESİLEBİLİR!

* Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm geliri veya aylık bağlananların aylıkları kesilir.

* Kişi başına gelir 483 liranın üzerinde olanların 65 yaş aylıkları da gelirin arttığı aydan itibaren kesilir. Örneğin 900 lira geliri olan ailede, eşlerden biri öldüyse kişi başına gelir 483 liranın üzerine çıkacağı için, bu durumun yazıyla bildirilmesi gerekir.

* 65 yaş aylığı alırken nafaka bağlananların da aylıkları kesilir.

* 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre, resmi sosyal hizmet kuruluşlarında verilen bakım hizmetinden yararlanıp harçlık ödenenler 65 yaş aylığından yararlanamaz.

YORUMLAR 1
  • hatice inci 4 ay önce Şikayet Et
    Benim iki deirem bir kirada 450 aliyorum baska gelirim yok ve yatalak. Birim bana 45 yasin bekar. Olum bakiyor dairemin birtasini. Satmaya karar verdi deyer cocuklarim mahkemeye vermis akildengesi yerinde deyildiye. Iki yil. Oldu daha sonuc cimadi biz maduruz ne bir yerden yardim alabiyoruz ortada kaldik
    Cevapla