Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75'ten yüzde 24'e çıkarttı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 13.09.2018 14:01 GÜNCELLEME 13.09.2018 15:24
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 625 baz puan artırarak yüzde 24'e yükseltti. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar 6.41'den 6.02 TL'nin altına indi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

İÇ TALEPTE YAVAŞLAMA HIZLANIYOR

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

SIKI DURUŞ SÜRDÜRÜLECEK

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın bugün PPK toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyordu. AA Finans'ın PPK Beklenti Anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 425 baz puan idi. Ekonomistler en yüksek 725 baz puanlık, en düşük ise 275 puanlık artış tahmininde bulunmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 154
 • ihsan 8 ay önce Şikayet Et
  bu faiz çok yüksek değilmi allah türk milletini faizden kurtarsın
  Cevapla
 • ekonomist 8 ay önce Şikayet Et
  Herkes işini en iyi yapmaya gayret gostersin, bu gunler calisarak asilir.
  Cevapla
 • cahit57 8 ay önce Şikayet Et
  200 bin tl si olan yılda 48 bin tl faiz mi alacak bankadan?
  Cevapla
 • hüsnücan 8 ay önce Şikayet Et
  hayır banka senden benden alacak. Merkez bankasından %24 le alacak ve sana bana ve esnafa %48 le satacak. Toptancıdan 2 liraya alıp millete 4-5 liraya satan marketler gibi
  Cevapla
 • Ayhan 8 ay önce Şikayet Et
  yılda değil bir haftalık repoda alacak.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıyorum, cehalet kol geziyor, MB ne yapacaktı ya, ancak böyle durdurabildi. Bu işler atmakla olmuyor, cari açık olduğu müddetçe böyle sürünmeye devam.
  Cevapla
 • Ferhat 8 ay önce Şikayet Et
  Abd ile kıyaslama çok mantıklı değil. Adamlar reserv para sahibi.
  Cevapla
 • Musa 8 ay önce Şikayet Et
  Abd nin cari açığı dünyada birinci. Abdde neden faiz yok. Türk milleti sömürülüyor vah ki ne vah.
  Cevapla
 • Yorumcu Zor Hayat 8 ay önce Şikayet Et
  Rica edeceğim Başkanım dan nolur faiz ya da merkez bankası konusunu açmasın yıllardır takip ediyorum ne zaman açsa dolar euro faiz hepsi çıkıyor ne zaman bi süre sessizlik olsa bu bahsettiğim konularla ilgili düşüş trendine giriyor, en yakın örnek bugün 6 29 inmişti merkez kararından önce Başkan konuştu 6 55 çıktı yani konuşmasa 6 29 dan 625 faizden sonra vallahi 5 30 düşerdi dolar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle