Bakanlık müjdeyi verdi: 80 bin kişi işe alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi istihdam edecek. Bu kişiler okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak.

Bakanlık müjdeyi verdi: 80 bin kişi işe alınacak
Bakanlık müjdeyi verdi: 80 bin kişi işe alınacak
GİRİŞ 07.09.2018 10:20 GÜNCELLEME 07.09.2018 12:43
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" birliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak. TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak" denildi.

BAKANDAN AÇIKLAMA

 

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz" dedi.

İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların ardından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

TYP NEDİR?

İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • zazaa 1 yıl önce Şikayet Et
  sonra okulda da öğrencilerden bağış adı altında haraç toplasınlar. temizlik görevlileri bakanlıklarca vs istihdam ediliyor ama müdürler para toplamak için onların maaşını biz veriyoruz diye yalan atıyor
  Cevapla
 • Ozer 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet artık personel alımı yapmamalı. Hele ki sınav açıp ortaokul matematiği ile kpss den 70 le hiç almamali. Sistem özel sektör gibi işlesin hak edene hak ettiği kadar maaş ve mevkii. Ha diyeceksiniz ki özel sektör akraba mantığı çalışır??eyvallah,, işine gelmediğinde çıkarırsın olur biter.simdi bu temizlikçiler 1 masa silip aksama kadar vakit öldürecekler.. yeter artık bıktım bu liyakatsiz sürekli şikayet Edip duran memurlara maaş vermekten...
  Cevapla
 • senol 1 yıl önce Şikayet Et
  okulun tüm yükü biz temizlikçilerdedir..bizler sadece masa silmekle kalmayıp okul tadilat,bakım onarım,aklınıza gelebilecek her türlü işler bizim sırtımızda.. ailemize dahi vakıt ayıramaz hale geldiğimiz zamanlar oluyor..heleki yatılı bir okulda çalışıyorsan bizim gibi...işler dahada zor oluyor..tatillerde dahi 24 saat esasına göre calışıyoruz..mutlaka birileri yüzlerce öğrenciinin ihtiyaclarını gidermek zorunda..birde ramazan ayı geldimi ailenle iftar etmeyi unut...daha sayamadığım onlarca konu var... bilmeden insanlara haksızlık etme.. akşama kadar yatarak 3 bine yakın maaş alan 657 ye tabi olanları eleştir asgari ücretle çalışarak bu insanları sırtına alan garibanları değil..
  Cevapla
 • Merhaba 1 yıl önce Şikayet Et
  sabah dan fazla iş olmaz, öğleden sonra sınıflar temizlik yapılacak. Bir kişi ye 6 -7 sınıf solon ve iki bölüm wc.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen işe alımlarda bu insanların güvenilir olmasına dikkat edilsin.Çocuklar çok önemli ve savunmasızlar.Evlatlarımız canlarımız.
  Cevapla
 • Öğretwomen 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen güvenirlik kriteri olsun .
  Cevapla
 • Serra 1 yıl önce Şikayet Et
  Mümkünse evine rızk temin edecek olanlar alınsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle