POMEM Polis alımları Eylül'de yapılacak mı? 2018 PMYO başvuru şartları neler?

Uzun zaman önce duyurusu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafında yapılmış ve 2018 yılı Eylül ayında 10 bin PMYO (POMEM) alımlarının yapılacağı söylenmişti. Eylül ayının gelmesiyle adaylar başvuruların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki 2018 POMEM alımları ne zaman, başvuru şartları neler?

POMEM Polis alımları Eylül'de yapılacak mı? 2018 PMYO başvuru şartları neler?
POMEM Polis alımları Eylül'de yapılacak mı? 2018 PMYO başvuru şartları neler?
GİRİŞ 14.09.2018 09:15 GÜNCELLEME 14.09.2018 09:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Polis memuru olma hayali kuran binlerce adayın merakla beklediği POMEM alımlarının yapılacağı süre yaklaştı. Uzun zaman önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 Eylül ayı içerisinde alımların başlayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Beklenen süre yaklaştı ve adaylar ilanın yayımlanmasını merakla bekliyorlar. Peki PMYO Polislik ilanına kimler başvuru yapabilir? POMEM başvuru şartları nelerdir? İlan ne zaman yayımlanacak? Tüm merak edilenler haberimizde...

2018 POMEM ve PMYO öğrencileri kaç TL maaş alıyor?

 

2018 POMEM BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

23. dönem POMEM alımıyla ilgili olarak şu an için resmi bir açıklama yapılmış olmasa da, daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda alımların Eylül ayı içerisinde yapılması beklenmektedir. Söz konusu ilan yayımlandığında  haber7.com üzerinden takip edebilirsiniz.

POMEM İÇİN YAŞ SINIRI DEĞİŞTİ!

Daha önceki eski düzenlemede 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamak istenilmekte iken, yeni değişiklik sonrasında 1 Ocak tarihinden itibaren 26 yaşından gün almamış olmak istenilecek. Yayımlanan değişiklik ise şöyle; " Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan “31 Aralık” ibaresi “1 Ocak” şeklinde değiştirilmiştir."

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

- KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

- Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

- 30 yaşından gün almamış olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

- Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz. “Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.” “Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.”

- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

- Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

YORUMLAR 8
 • cansu 6 ay önce Şikayet Et
  arkadaşlar tarih belli değil dimi önlisans için yoksa biz giremiycez sınava
  Cevapla
 • Kemal 7 ay önce Şikayet Et
  Ekimden sonra yaş 32 olsun gelir acelesi yok
  Cevapla
 • Mahmut 7 ay önce Şikayet Et
  Onlisans kpss puani 60 cekilsin lutfen 2 senedir bekliyoruz vatani icin fedakarlik yapmak isteyenler var
  Cevapla
 • Rmzn 7 ay önce Şikayet Et
  ön lisans (70) lisans (60)cok garip bir şart bu.. tam tersi olması gerekirken.. simdi 2016'da polislik gibi düşüncem yok iken benim icin formaliteden girmiş olduğum kpssden 64 almıstım.. Simdi 2 yıl geçti ben suan polis olmak istiyorum.. Lisan mezunları yeni girdi açıklandı kpss sonucları.. ee nolcak 4 kasımdan önce alım başlarsa resmen giremicez...
  Cevapla
 • Kemal 7 ay önce Şikayet Et
  Önlisans daha kolay ondan olmasın
  Cevapla
 • polis sevdasilisi 7 ay önce Şikayet Et
  Önlisans kpss puani 60 olmali.lisans mezunlari kpss yeni puan aldi.biz önlisans mezunlari 4 kasimami beklicez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle