Devlet, annelere 7 bin 376 TL'lik destek sunuyor! Peki şartlar neler?

Devlet tarafından annelere farklı şekillerde 4 maddi destek sağlanıyor. Bu destek sıralamasına göre çocuk sayısına göre devlet tarafından ödeme yapılıyor. Peki annelere verilen destek tutarı ne kadar?

Devlet, annelere 7 bin 376 TL'lik destek sunuyor! Peki şartlar neler?
Devlet, annelere 7 bin 376 TL'lik destek sunuyor! Peki şartlar neler?
GİRİŞ 12.09.2018 17:01 GÜNCELLEME 12.09.2018 17:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Devlet tarafından yeni anne adaylarına dört farklı destek paketi sağlanmaktadır. Sağlanan bu destek paketlerine göre yeni doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 üç ve sonraki her çocuk için 600 TL ödeme annenin hesabına yatırılıyor. Ayrıca bir kereye mahsus 149 TL süt parası alan bir anne doğum izninde çalışmadığı sürede iş göremezlik ödeneği altında devletten ödeme alıyor. Bu süre ise asgari ücretle çalışan annelere göre 5 bin 50 TL olarak hesaplanıyor. Bu ödemelerin e-Devlet üzerinden takip edilmesi gerektiği de belirtiliyor. Sigortalı çalışan tüm kadınlar doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. İşte ödeme tutarı...

6 AY YARIM GÜN ÇALIŞMA HAKKI!

Annelerin yarım gün çalışma hakları da bulunuyor. Buna göre yarım gün çalışan bir annenin maaşının yarısını patron, kalan 938,5 lirasını ise devlet ödeyecek. Bu haktan yararlanmak için annelik izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde ‘İşkur’a müracaat edilmesi gerekiyor.

TOPLAMDA 7 BİN 376 TL ÖDEME ALINACAK!

İlk çocuğunu dünyaya getiren bir anne devletten 300 TL çocuk parası, 149 TL süt parası, 5 bin 50 TL iş göremezlik ödeneği ve 1877 TL yarım gün çalışma ödeneği alacak. Buna göre ilk çocuğunu dünyaya getiren anne 7 bin 376 TL ödeme alacaktır.

ANNELERE YAPILAN ÖDEME TABLOSU!

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 8
 • Ozzyy 1 yıl önce Şikayet Et
  Ogretmenler icin kres parasi verilecekmi devlet okulu icin.
  Cevapla
 • Ev hanımı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece çalışanlara var bize neden yok onlara var
  Cevapla
 • sevgi 8 ay önce Şikayet Et
  Çünkü çalıştıkları için ??? Çok açık değil mi hem paza kazanmaya çalışıyorlar aileleri için hem de çocuklarıyla ilgileniyorlar
  Cevapla
 • Sevgi dogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşey çalışan anne içinmiş ev hanımlarına birşey yokmuş bu annelerin hatası nedir acaba
  Cevapla
 • aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  devletin parası çok sa EYT lilere emekli etseniz olmazmı
  Cevapla
 • Ev hanımı 1 yıl önce Şikayet Et
  Çalışmayıp evinde çocuğuna bakan annelere birşey yok...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle