Erdoğan'ın tavsiyesiyle bir ilki gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli paralarla ticaret yapılması konusundaki tavsiyesi üzerine harekete geçen FujiPlus marka klimaların Türkiye Distribütörü Adanalı iş adamı Ergün Kurluk, Çin’le yaptığı ticareti dolar yerine ‘yuan’ ile yapmaya başlayarak sektörde bir ilke imza attı.

Erdoğan'ın tavsiyesiyle bir ilki gerçekleştirdi
Erdoğan'ın tavsiyesiyle bir ilki gerçekleştirdi
GİRİŞ 01.09.2018 12:46 GÜNCELLEME 01.09.2018 13:44
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Doların hareketinden dolayı belirsizliğin hakim olduğu ithalat ve ihracat sektöründe Adanalı iş adamı çözümü, Çin’den yapılacak tüm ithalatların Çin para birimi olan ‘yuan’ ile yapılmasında buldu.
 
Çin’de üretilen FujiPlus markalı klimaların Türkiye Distribütörün sahibi olan iş adamı, bundan sonra yapacakları ithalatları Çin para birimi olan ‘yuan’ ile yapacaklarını, bunun Türkiye ticaretinde bir ilk olduğunu ifade etti.
 
Aynı zamanda Global İklimlendirme İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı olan iş adamı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli paralarla ticaret yapılması konusundaki tavsiyelerinin üzerine harekete geçtiklerini belirterek, "Partnerlerimize baskı yapıp ‘artık dolarla değil, kendi paralarımızla alışveriş yapalım’ dedik. Bununla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık ve sonucunu aldık. Çin’deki üretici fabrikamızla anlaştık. Bundan sonra alışverişimizi yuan ile yapacağız" dedi.
 
Bankalarla yaptıkları görüşmelerde ödemelerin yuan olarak yapılmasında hiçbir sakınca olmadığını öğrendiklerini ifade eden iş adamı, "Yerli parayla ticareti yapan ilk firma olmak, son derece güzel bir şey oldu. Biz firma olarak bu yolu açtık. Tüm ithalatçı ve ihracatçıların bu yoldan yürümesini öneriyorum" diye konuştu.
 
Ticaret yaptıkları şirketlerin, dünyanın en büyük şirketlerinden olduğunun altını çizen iş adamı, "Eğer bu milyon dolarlık şirketler kabul ettiyse diğer irili ufaklı şirketler de kabul edecektir. Çin çok zor bir ülke. Eğer onlar kabul ettiyse Rusya, İran, Irak gibi ülkelerle de kendi para birimlerimizle alışveriş yapabileceğimize inanıyorum. Biz inatla takip ettik ve başardık" ifadelerini kullandı.
 
Yerli paralarla yapılacak ticaretin piyasada bir belirlilik sağlayacağını ve çok büyük avantajları doğuracağını vurgulayan iş adamı, "Birilerinin istediği gibi fiyatlar yukarıya çıkmayacak. Bundan ilgili ülke de katkı görecek. Kesinlikle bizim yerli paralarla ticaret yapmamız lazım. Biz ilkini gerçekleştirdik" dedi.
 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Ergün Kurluk
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ZELKİF KARAASLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun abimize.
  Cevapla
 • Erdalsilo 1 yıl önce Şikayet Et
  BU iş BU kadar Basit iste süper
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal sana ülkesini seven insan
  Cevapla
 • Hmd 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolarin tahtı sallanıyor çok şükür.Beter olsunlar inşaallah. Türk Lirasına muhtaç olsun abd
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  1.si bu ilk değil zaten cinli firmalar bunu yapıyordu. 2.si de önemli olan tl ile ithalat yapabiliyomusun ben buna bakarim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle