8 yıl erken emeklilik müjdesi!

Geriye dönük borçlanma imkanıyla hiçbir sigorta sicili olmayan esnaf, 8 yıl erken emekli olabiliyor.

8 yıl erken emeklilik müjdesi!
8 yıl erken emeklilik müjdesi!
GİRİŞ 21.08.2018 09:02 GÜNCELLEME 21.08.2018 09:13
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

2000'den önce oda ve vergi kaydı olanların SGK tarafından otomatik olarak sigortalı yapılması gerekiyordu. 2000 ve 2008'de çıkan yasalar, bu kişilerin geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırdı. Bu hakların geri alındığı Yargıtay kararları mevcut. Siz de bu yolla hakkınızı arayabilirsiniz. Bu konuda yasal bir çalışmanın yapıldığı da gelen bilgiler arasında.    

BAZI İSTİSNALAR VAR     

 

4 Ekim 2000'den önce 'bir gün dahi' Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982'ye kadar tescilini geriye götürebilir. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. Oda kaydı olanlar da sigortasını 22 Mart 1985'e kadar çekebilir. 4 Ekim 2000'den sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 öncesi işletilemiyor.    

GERİYE GÖTÜRÜR   

2000'den önce esnaf olduğu halde, 4 Ekim 2000'e kadar Bağ-Kur'a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlülüğü, 4 Ekim 2000'den itibaren başlatılıyor. 1 Ekim 2008'den önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000'e kadarki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur'unu geriye götürebilir. Bağ-Kur'u silinmişse de aktif hale getirilebilir. Bu tarihlerde tescil yaptırmayanlar için son şans 1 Ekim 2008.    

Kimleri kapsıyor?

Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar, vergi ve oda kaydıyla 1 Ekim 2008'den başlamak koşuluyla sigortalı olabilir. Diğer bir deyişle bugün itibarıyla yaklaşık 8 yıl kazanması mümkün. Örneğin: 1 Mayıs 2005'te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı devam eden Enes Bey, bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa, SGK'ya başvurduğunda 1 Ekim 2008'den itibaren sigortalı oluyor. 

Borçlanma hakkı sağlanmalı 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi. Çok sayıda esnafın, daha önce sağlanan geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik sorunları nedeniyle faydalanamadığını belirten Palandöken, şunları kaydetti: “Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasa düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.”

KAYNAK: GÜNEŞ
ETİKETLER
erken emeklilik
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Necati Akçay 7 ay önce Şikayet Et
  93..95 ..yılları arası vergi mükellefiydim,vergimin kapanişini yaptım fakat o dönemde bağkura kayıt yapamadık..şimdi geriye dönük bu haktan yararlanmak istiyorum ama yasalar buna engel oluyor ,,bu yasanın düzeltilmesimi .yetkililerden rica ediyorum ,,bu yasa çikarılırsa mağdur olan binlerce esnaf rahatlayacak,emekli olabilecek ,,yetkililerden bunun acil düzeltlilmesini bekliyoruz
  Cevapla
 • Tinyuğ 8 ay önce Şikayet Et
  16-17 yaşında sıtaj yapmış gence devlet diyor ki "o olmaz, sen bilememişsin, sonra bir günde(iki yıl sigortalı çalışmış) olsa sigortanı yatıracaktın , bak saymam haa !!! Diyor.Oysa Türkiye de insanlar 18 yaşında reşit oluyor.
  Cevapla
 • Omer 8 ay önce Şikayet Et
  Bankalar da burcluyu takibin var kredi olamiyomy
  Cevapla
 • ALI kaya 8 ay önce Şikayet Et
  Yasa takılan ne zaman emekli yasası ÇIKACAK CANIMIZ BASKAN
  Cevapla
 • onaran 8 ay önce Şikayet Et
  staser ogrencilere yokmu bir haklilik payi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle