Fransa ve Türkiye'de üretiliyor! Kilosu 250 TL

Isparta'da son dönemde lavanta balı üretimi arttı. Lavanta bahçelerine bırakılan arıların ürettiği balın kilosunun bu yıl 250 liradan satılmasının beklendiği belirtildi.

Fransa ve Türkiye'de üretiliyor! Kilosu 250 TL
Fransa ve Türkiye'de üretiliyor! Kilosu 250 TL
GİRİŞ 20.08.2018 15:12 GÜNCELLEME 20.08.2018 15:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin gül bahçesi olarak bilinen Isparta'da, son dönemde lavanta üretimi de büyük bir sektör haline geldi. Bölgede gül ve lavanta bahçelerine turistik geziler ve turlar düzenlenirken, lavantadan elde edilen bal, sabun, parfüm ve yağ da yerli ve yabancıların ilgisini çekiyor.

Keçiborlu ilçesine bağlı Kuşçular köyünde 300 kovanıyla arıcılık yapan Mehmet Karakoyun, 16 yıldır arıcılıkla uğraştığını, son 5 yıldır da lavanta balı ürettiğini anlattı. Dünyada sadece Fransa'da ve Isparta'da üretilen lavantanın öneminin her geçen gün attığına değinen Karakoyun, lavantanın hem turizmde, hem diğer ürünlerde hızla yayıldığını vurguladı.
 
BAL ÜRETİMİ YAKLAŞIK 2 AY SÜRÜYOR
 
Bu sezon 3- 3,5 ton bal rekoltesi hedeflediğini söyleyen Karakoyun, Keçiborlu'da her yıl haziran ayı ortalarında lavantanın çiçek açmaya başladığını anlattı. Karakoyun, "Biz arılarımızı lavantaların bulunduğu bölgeye getiriyoruz. Yaklaşık 35- 40 günde arılar balını yapıyor. Çiçeklenme bittikten sonra lavanta balını hasat ediyoruz. Bu işlem de 10 gün sürüyor ve bal üretimini tamamlamış oluyoruz" dedi.
 
KİLOSU 250 TL
 
Lavantada bal hasat dönemini bu ay yaptıklarını kaydeden Karakoyun, "Dünyanın her ülkesinde aşağı yukarı elit tüketici grubunda beğenilen lavanta balını hasat ettikten sonra tüketiciye sunacağız. Geçen yıl balın kilosunu 200 TL'den satışa sunduk, bu yıl 250 TL'den satılmasını bekliyorum. Lavanta balına her geçen gün ilgi artıyor ve talebe yetişemiyoruz" diye konuştu.
 
YURT DIŞINDAN CİDDİ TALEP VAR
 
Karakoyun, bu yıl lavanta balı kısıtlı olmasına rağmen yurt dışından da ciddi talep olduğunu belirterek, "Biz, ülkemizde ürettiğimiz ürünün ilk önce kendi insanlarımızın tarafından tüketilmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
STRESİ ÖNLEMEDE ETKEN
 
Lavanta balının sağlık açısından büyük fayda sağladığını ifade eden Mehmet Karakoyun, bronş, karaciğer yağlanmaları ve karaciğerin temizlenmesinde etkin rol oynadığını aktardı. Stresi önlemede lavanta balından faydalanılabileceğini vurgulayan Karakoyun, lavanta balının sigara içenler için ideal doğal bir ürün olduğunu söyledi. Karakoyun, "Stres artık günümüzde çok önemli bir problem haline geldi. Lavantada bulunan antiseptik özellikten dolayı balda da lavantanın özelliği bulunduğu için stresli günlerinizde düzenli kullanıldığında daha kaliteli bir yaşam sağlıyor" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • SeLin ce 35 8 ay önce Şikayet Et
  Hergün bir yemek kaşığı balı polen ile karıştırıp yedim. Romatizmal ağrılarım geçti, vücudum dinçleşti, baş ağrısı gitti sanki yeniden doğdum. Ve artık hergün yiyorum. Üç beş gün yeyip bişey olmadı diyenler.. Kusura bakmayın ama hergün sabırla yeyin bir ay sonra değişimi görün
  Cevapla
 • Bekir 8 ay önce Şikayet Et
  Hatay İskenderunda da maydonoz balı var. Bu da boğaz enfeksiyonlarına iyi geliyormuş
  Cevapla
 • Eci 8 ay önce Şikayet Et
  250 den mi bizim yurttaşımız yiyecek
  Cevapla
 • sadi 8 ay önce Şikayet Et
  enguzeli 1tarla l avanta 1tarla kekik i ekip ikisinin karisimindan bal yapmasi cok kaliteli olur..
  Cevapla
 • sami 8 ay önce Şikayet Et
  kekik balini fransanin Grenoble sehrinde bir doktor yaralarin uzerine surerek iyilesmesini hizlandirdigini denemelerinde gozlemledigini soylemisti..tv de izlemistim..
  Cevapla
 • Irfan 8 ay önce Şikayet Et
  aga bulgaristanda da var yaa edirnede var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle