Değer kaybetmiyor! Adını 'çeyrek altın' koydular

Amasya'nın Taşova ilçesinde üretilen çiçek bamyası uzun süre muhafaza edilmesi ve parasal değerini hiç kaybetmemesi nedeniyle yöre halkı tarafından ‘çeyrek altın’ olarak adlandırılıyor.

Değer kaybetmiyor! Adını 'çeyrek altın' koydular
Değer kaybetmiyor! Adını 'çeyrek altın' koydular
GİRİŞ 11.08.2018 09:29 GÜNCELLEME 11.08.2018 09:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bölgede nisan ayında ekilip haziran ayından itibaren sabah erken saatlerde çiçeğiyle birlikte toplanmaya başlanan minik bamyalar iğne yardımıyla tek tek ipe dizilerek kurumaya bırakılıyor. Geçmiş yıllarda fiyatı altın fiyatlarıyla yarışan ve bu yıl da coğrafi işaret alan çiçekbamyasının kurumuş halinin kilosu 130 liraya kadar satılabiliyor.

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, bamyanın çiçeğinin renginin sarı olması ve istenilen an paraya çevrilmesinden dolayı çeyrek altına benzetildiğini söyledi.

 

‘Çeyrek altın’ ifadesinin bilinçli kullanıldığını anlatan Başkan Öztürk, "Kuru tüketilen bir ürün olması dolayısıyla yıllarca uygun ortamlarda korunabilmekte, köylünün de her zaman çeyrek altın gibi istediği an paraya çevirebileceği değerdedir" diye konuştu.

Öztürk, besin değeri yüksek olmasının yanı sıra çiçeğinin de alternatif tıpta kullanıldığı bamyanın en fazla toplu yemek ve düğünlerde kullanıldığı Konya’ya gönderildiğini anlattı.

Bamya üretiminin yoğun olduğu köylerin başında gelen Çaydibi köyünden Muharrem Hancı da, "Bamyamız ne zaman satılsa alıcısı vardır. Mesela akşamları kuyumcu kapalı olur. Ama bamyayı herkes alır. Satıcıya akşam saat 10’da da olsa verirsin. paranı alırsın. Ama kuyumcuyu bulamazsın. Yani köylü için bamya altından daha kıymetlidir" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Urfalı 6 ay önce Şikayet Et
  Merak ediyorum ürün tam olgunlaşmadan satılmasının sağlık açısından avantajı nedir ya da olgun bamya sağlığa mı zararlı . Böyle yaparak üretimi küçültüyor lüxe kaçıyoruz sanki
  Cevapla
 • Yakub 6 ay önce Şikayet Et
  Konya yemekleri lezzetlidir. Hele hele bamya çok sağlıklı. Eklem yerlerinin bir numaralı şifa kaynağı evel Allah cc bamyadır. Ne mutlu helal ve temiz kazanan milletime.
  Cevapla
 • Ali 6 ay önce Şikayet Et
  Asıl bamyanin ünlü olduğu yer Çorum Kargıdir.
  Cevapla
 • HsnPtrl 6 ay önce Şikayet Et
  Bamya nın nerde yetiştiğini sormuyor kimse, Konya ya özgü bamya çorbasının güzelliğinden bahsediyorlar . Bamya denince akla Amasya değil Konya geliyorsa markalasma cok önemli demek ki ...
  Cevapla