IMF'den Trump'a tokat gibi Türkiye yanıtı!

ABD Başkanı Trump, aldığı radikal kararlar ve yaptığı skandal açıklamalarla tepki toplamaya devam ediyor. Bir açıklama da IMF'den geldi.

IMF'den Trump'a tokat gibi Türkiye yanıtı!
IMF'den Trump'a tokat gibi Türkiye yanıtı!
GİRİŞ 11.08.2018 00:52 GÜNCELLEME 11.08.2018 01:41
Bu Habere 121 Yorum Yapılmış

ABD yönetiminin tarifelerle "savaş açtığı" ülkelerin arasında müttefiklerin de bulunması dünya siyaset dengelerini de tehdit ediyor.

ABD'nin ticaret savaşından en kötü etkilenecek ülkelerden biri olacağını belirten IMF Başekonomisti Maurice Obstfeld, "Küresel misillemelerin merkezinde yer alan ABD, geniş kapsamlı ticaret çatışması nedeniyle ihracatının büyük bölümü tarifelere tabi tutulacağından özellikle kırılgan" dedi

ABD Başkanı Trump, aldığı radikal kararlar ve yaptığı skandal açıklamalarla tepki toplamaya devam ediyor.

'NATO MÜTTEFİKİ TÜRKİYE'YE...'

Ülkesinin en önemli müttefikleri Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika ile ilişkilerini bozan Trump yönetimi, gümrük vergilerini siyasi koz olarak kullanmaktan da çekinmiyor. Trump'ın NATO müttefiki Türkiye'ye ilişkin son açıklamaları bu durumun son örneği oldu. 

TARİFELER 30'A YAKIN ÜLKEYİ ETKİLİYOR

 

 

ABD yönetiminin tarifelerle hedef aldığı tek ülke elbette Türkiye değil...

Küresel ticaret savaşının giriş safhası olarak kabul edilen çelik ve alüminyum tarifeleriyle teknik olarak Arjantin, Avustralya, Güney Kore ve Brezilya hariç olmak üzere bütün ülkeler hedef alınıyor. 

Öte yandan, çelik ve alüminyum alanında yapılan ticaret göz önüne alındığında etkilenen ülke sayısı 30'a yaklaşıyor. Bu ülkelerin arasında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Belarus, Japonya, Kanada, Meksika, Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Vietnam, Tayland, Tayvan, Katar, Endonezya, Malezya, Letonya, Moldova, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Türkiye bulunuyor.

ABD'nin gümrük tarifelerinden olumsuz etkilenen bu ülkeler dünya ekonomisinin en az yüzde 60'ını oluşturuyor. 

ETİKETLER
imf
YAZDIR
YORUMLAR 121
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  IMF şirin görünmeye çalışıyor başka bişey yok
  Cevapla
 • mehmetcik 1 yıl önce Şikayet Et
  geç bunları iyi polis,kötü polis rolü oynuyorlar.tramp kafayı yemiş,akıl hastası .
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Birleş milletler toplantısında ABD ve Israil 'i kınayan ,Israil'in başkenti Kudüs'e hayır diyen tüm ülkeleri cezalandırma yolunu seçti
  Cevapla
 • İnsan 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş durumun ciddiyetinin farkında olun. Abd ye 1 kuruş para kazandırmayın. Boykot edelim. Onlarla alakalıı hiçbir firma ya da kişiyle ticaret yapmayalım. Amerikalılar şuan kendi aralarında Türkiye'ye hakaret ediyorlar. Dalga geçtiklerini zannediyorlar. Bütün dünya bir olmalı bu şeytanlara karşı. Artık bu şeytanların dünyada söz sahibi olmasını istemiyoruz.
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakın AB nasıl da sus pus Yüzlerine karşı kavga sebebi sayılabilecek "Rusya' nın kölesisiniz" diyen ABD' nin kirli işlerine uşaklık eden AB Nasrettin Hoca ile Timurleng misali Türkiye'nin arakasına saklanmış hakkına bir lokma düşer mi diye korkakça bekliyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle