Ticaret Bakanlığı'ndan kritik açıklama

ABD yönetiminin Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerini artırma kararına Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır." denildi.

Ticaret Bakanlığı'ndan kritik açıklama
Ticaret Bakanlığı'ndan kritik açıklama
GİRİŞ 10.08.2018 19:32 GÜNCELLEME 10.08.2018 21:21
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

ABD yönetimi, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerini sırasıyla %20 ve %50’ye çıkaracağını açıkladı. 

ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştu. Yeni durumda Türkiye'ye uygulanacak vergi ikiye katlanmış oldu. 

 

 

Ticaret Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:  

''Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD’ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı % 0,7’ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD’den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır.

ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.

Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.

Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.''

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
dtö
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Bogazlar 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd gemilerine %500 yapin
  Cevapla
 • Tcc 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis putin gibi yap o dövizini ceken zengilere oturt masaya ya bu yanlıştan dönün yada tüm mal varlıklarınıZa el koyuyorum de bak kıriz kalırmı
  Cevapla
 • Yeşilbere 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir ülke Amerika’ya çelik satmasın. Amerika ne imal edecekte ne satacak
  Cevapla
 • Hatice netice 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne demişler; haticeye değil neticeye bak... soru şu.. ek vergiler abd űreticisini durduruyormu ?. Veya ne kadar yavaşlatıyor ?. Sonuçta ,űretici pahalıya mal olan malı ,tekrar satacak. Kime? . İç piyasamı ?, yoksa dış piyasamı?. Dış piyasaya satamazsa ,satışları azalıp ,zarar eder belki iflas eder. Ne oldu ??? . Abd űreticisi zor duruma dűştű.. dűnya piyasası, çine , rusyaya , tűrkiyeye, hindistana vs.. kalacak. 1 sene zaman gerek.piyasalar değişene kadar. Ondan sonra abd nin işi çıkmaza girer. Son çare olarak, bir yerde savaş çıkarır . Veya çıkarmaya uğraşır.
  Cevapla
 • guest 1 yıl önce Şikayet Et
  Apple ve Coca-cola ürünlerine ambargo uygulayarak cevap verilmeli...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle