DTÖ Başkanı yazdı: İlk silahlar ateşlendi

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Roberto Azevedo, küresel bir ticaret savaşının tüm dünyada büyüme ve istihdamı tehdit ettiği uyarısında bulunarak "Durum çok ciddi" dedi.

DTÖ Başkanı yazdı: İlk silahlar ateşlendi
DTÖ Başkanı yazdı: İlk silahlar ateşlendi
GİRİŞ 10.08.2018 10:43 GÜNCELLEME 10.08.2018 10:45
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Roberto Azevedo önde gelen sanayi ülkeleri arasındaki ticari anlaşmazlığın daha da tırmandırılmasının ağır sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.
 
"DURUM CİDDİ, İLK SİLAHLAR ATEŞLENDİ"

Azevedo Alman Handelsblatt gazetesinde yayımlanan makalesinde "durumun son derece ciddi olduğunu" belirterek "ticaret savaşında ilk silahların ateşlendiği" kanaatinde olduğunu kaydetti. Azevedo anlaşmazlığın tırmandırılmasının dünya ekonomisine ciddi etkide bulunacağını, bütün ülkelerde istihdam ve büyüme kaybına yol açıp en çok yoksul kesimleri mağdur edeceğini dile getirdi.
 
Ticari anlaşmazlığa taraf olan ülkelerin adlarını zikretmeyen Roberto Azevedo'nun eleştirilerini öncelikle ABD ve Çin'e yönelttiği tahmin ediliyor. Çin ve ABD aralarındaki ticari anlaşmazlığı tırmandırmış ve karşılıklı olarak diğer ülkenin mallarına zamlı gümrük tarifesi uygulanacağını duyurmuştu.
 
"ABD BLOKE EDİYOR"
 
DTÖ Başkanı'nın krizin büyümesi dolayısıyla dile getirdiği eleştiriler münferit ülkelerle sınırlı kalmıyor. Sorunların çözümü için katkıda bulunmada bütün dünya devletlerine sorumluluk düştüğünü vurgulayan Azevedo "dünyayı ticaret savaşına sürükleyebilecek önlemler almak kadar, bu gelişme karşısında ses çıkarmamanın da zarar verebileceğini" ifade etti.
 
DTÖ'nün başlıca işlevleri sayılan ticari anlaşmazlıklarda arabuluculuk görevinin de tehdit altında olduğunu belirten Azevedo temyiz kuruluna yapılan atamaları da eleştirdi. Hukukçulardan oluşan bu kurul uzlaştırma davalarında hangi hukuki yöntemlerin kullanılacağına karar veriyor.
 
Roberto Azevedo kurul üyelerinin görev süresinin dolmak üzere olması nedeniyle kurulun karar alabilecek çoğunluğa ulaşamayacağını belirtti. Azevedo ABD'nin öne sürdüğü çekinceler nedeniyle kurulla ilgili atama işlemlerinin bloke olduğunu ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 68
 • Aslan yürek 8 ay önce Şikayet Et
  Bizi bek le gör kör amarika senin hayal bile edemeye ceğin azap ların başlayacak katil sürüsü sırt lanlar Aslan lar geliyor yarın yok size ..........
  Cevapla
 • Osmanlı 8 ay önce Şikayet Et
  ABD Biteceksin ne dünya senin ne de ahiret sein olacak. Bu millet sadece kuru ekmek yiyecek sana boyun eğmeyecek kadar asildir.
  Cevapla
 • Ayasofiaç 8 ay önce Şikayet Et
  Telefon ile konuşuyorsan alo demen yeterli iPhone gerek yok, akıllı insan düşünür.
  Cevapla
 • erkan 8 ay önce Şikayet Et
  abd koltuğunu kaptırmamaya çalışıyor
  Cevapla
 • Gazi 8 ay önce Şikayet Et
  Dünya ABD nin ekonomisini Savaş siyaseti, zorbalık, tehdit, baskı ve sanal haberlerle yönettiğini anlamalı ve ABD doları kullanmaktan vazgeçmemiştir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle